Będą zmiany w normach oznaczania lekowrażliwości

FARMAKOTERAPIA

Autor: Ryszard Rotaub/rynekaptek.pl   01-02-2011, 10:19

Będą zmiany w normach oznaczania lekowrażliwości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Laboratoria mikrobiologiczne wykonujące oznaczenia lekowrażliwości muszą do końca marca zmienić normy, według których interpretują wyniki.


Efektem pracy europejskiego zespołu, którego członkowie uczestniczyli również w posiedzeniach swego amerykańskiego odpowiednika, było to, że pod jego wpływem i w USA zaczęto modyfikować parametry punktów odcięcia m.in. dla pneumokoków.

Dlatego też – w opinii prof. Hryniewicz – w tej chwili amerykańskie zalecenia interpretacji wyników oznaczeń lekowrażliwości drobnoustrojów nie różnią się istotnie od europejskich. Natomiast wyraźna różnica dotyczy punktów odcięcia populacji opornej od populacji wrażliwej. W przypadku pneumokoków rozdzielono wartości graniczne w zależności od tego, gdzie rozwija się zakażenie.

– Jeśli twierdziliśmy, że pneumokoki w zakażeniach dróg oddechowych są wyjątkowo oporne na penicylinę, to teraz musimy się z tego wycofać, bo okazuje się, że przy dużych dawkach można te zakażenia leczyć – kontynuuje.

Dodaje, że kłopot polega na tym, jak teraz wyjaśnić lekarzom, że nowe punkty odcięcia zmienią obraz sytuacji epidemiologicznej, czyli w pewnym sensie zmieniają rekomendacje terapeutyczne leczenia empirycznego.

Wdrażanie nowych standardów
– Przygotowujemy mikrobiologów, którzy mają za zadanie na terenie swoich ośrodków przedstawić europejskie rekomendacje. Opublikowaliśmy także nieodzowne w codziennej pracy tabele interpretacji wartości granicznych – informuje prof. Hryniewicz.

W praktyce wdrażanie nowych standardów polega na tym, że w laboratorium mikrobiologicznym należy m.in.:
• opracować instrukcje wykonywania oznaczeń zgodnych z rekomendacjami EUCAST,
• przygotować nowe formularze wyników i nowe komentarze do wyników,
• sprawdzić i przygotować system informatyczny (jeśli jest stosowany w laboratorium), aby prawidłowo funkcjonował po wprowadzeniu rekomendacji EUCAST,
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH