Będą zmiany w normach oznaczania lekowrażliwości

FARMAKOTERAPIA

Autor: Ryszard Rotaub/rynekaptek.pl   01-02-2011, 10:19

Będą zmiany w normach oznaczania lekowrażliwości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Laboratoria mikrobiologiczne wykonujące oznaczenia lekowrażliwości muszą do końca marca zmienić normy, według których interpretują wyniki.

• zaplanować szkolenia dla pracowników laboratorium,
• zaplanować spotkania z Komitetem Kontroli Zakażeń,
• przeprowadzić analizę wpływu wprowadzenia rekomendacji EUCAST na dane z monitorowania lekowrażliwości i na zalecenia stosowanej terapii empirycznej,
• przygotować informacje dla lekarzy o wprowadzeniu rekomendacji EUCAST i wynikającej z tego zmianie wartości granicznych, a jeśli będzie taka potrzeba – przeprowadzić odpowiednie szkolenia.

Zdaniem pani profesor, lekarzom nie trzeba będzie wiele wyjaśniać. – Trzeba im powiedzieć, żeby się nie dziwili, że o ile według zaleceń amerykańskich mieli 20 proc. opornych pneumokoków na penicylinę (w drogach oddechowych), to teraz będą mieli 2 proc. W zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych było opornych 15 proc., a teraz – według zaleceń EUCAST – mogą mieć 30 proc.

Rozporządzenia nie będzie
Wycofanie się z zaleceń amerykańskich (stosuje się do nich prawie 70 proc. laboratoriów w Europie, kilka państw ma własne) i wdrożenie rekomendacji unijnych nie powinno być kosztowne. Dla większości polskich szpitali nie będzie to problemem, bo nie prowadzą regularnych badań lekoważliwości w aspekcie epidemiologicznym.

Jednakże laboratoria systematycznie wykonujące oznaczenia lekowrażliwości zwracają uwagę na inną sprawę. Trzeba zabezpieczyć odczynniki i inne materiały potrzebne do wykonania oznaczeń. Dotychczas stosowano np. krew baranią, teraz potrzebna będzie końska.

– Dyrektorzy szpitali lekko histeryzują i wzbraniają się przed zakupem nowych odczynników. Alarmują, że nie ma odpowiedniego rozporządzenia w tej sprawie. Nie jest potrzebne i nie będzie go. Muszą im wystarczyć wytyczne konsultanta krajowego – zwraca uwagę prof. Waleria Hryniewicz, która obserwując dotychczasowe wdrażanie nowych standardów, nie ma wątpliwości, że od 1 kwietnia w Polsce i innych krajach UE stosowane będą zalecenia EUCAST.

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH