Będzie refundacja igieł do penów insulinowych? Szef AOTMiT to rekomenduje

FARMAKOTERAPIA

Autor: PSD   22-07-2021, 11:30

Będzie refundacja igieł do penów insulinowych? Szef AOTMiT to rekomenduje Refundacja byłaby szansą na poprawę opieki diabetologicznej dla blisko 700 tys. chorych, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia (fot. Pixabay)

90% pacjentów stosujących insulinoterapię używa tej samej igły do wstrzykiwacza więcej niż raz, a 71% robi to przynajmniej dziesięciokrotnie. Bo obecnie igły nie są refundowane.

Z igieł do wstrzykiwaczy korzysta na co dzień ok. 676 tys. polskich diabetyków. Niewykluczone, że już wkrótce chorzy z cukrzycą w Polsce doczekają się kolejnej, niezwykle ważnej dla nich zmiany. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zarekomendował bowiem objęcie refundacją igieł do penów insulinowych - informuje w komunikacie Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Refundacja byłaby szansą na poprawę opieki diabetologicznej dla blisko 700 tys. chorych, u których podstawą leczenia jest insulinoterapia. Obecnie –jak wielokrotnie podkreślało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – 90% z nich stosuje tę samą igłę przynajmniej kilkukrotnie. Głównym powodem takiej decyzji są przede wszystkim względy finansowe.

- Pacjenci często – z różnych względów - nie decydują się na zakup igieł i korzystają tylko z tych dołączanych przez producenta do opakowania insuliny. Problem w tym, że dostają ich tylko tyle, aby móc rozpocząć leczenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i zaleceń dotyczących właściwie prowadzonej insulinoterapii,jest to jednak liczba niewystarczająca - podkreśla Anna Śliwińska, prezes zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Obecnie, jak podkreślają eksperci, Polska pozostaje jednym z ostatnich państw w Europie – obok m.in. Bułgarii i Rumunii, w których pacjenci nie mają dostępu do refundowanych igieł.

Regularna zmiana igieł jest kluczowa dla prowadzenia bezpiecznej i skutecznej terapii, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań takich jak lipohipertrofia, epizody niewyjaśnionej hipoglikemii, ból w miejscu wkłucia, czy też obniżenie skuteczności przyjmowanego leczenia.I choć zgodnie z obecnie obowiązującymi zaleceniami rekomendowane jest wykorzystywanie krótszych igieł, to w opinii Stowarzyszenia kluczowe jest zapewnienie dostępu także do tych dłuższych.

- Niezwykle cieszy nas, że Prezes AOTMiT rekomenduje refundację zarówno igieł 5 mm, jaki 8 mm. To szczególnie ważne zwłaszcza dla pacjentów starszych, którzy przyzwyczajeni są do korzystania z dłuższych igieł do wstrzykiwaczy. Konieczność przestawienia się na nowy produkt w zasadzie z dnia na dzień mogłaby być dla nich dużym problemem – podkreśla Anna Śliwińska.

Kolejnym etapem procesu refundacyjnego są negocjacje producenta z Ministerstwem Zdrowia. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków ma jednak nadzieję, że kwestia ta zostanie szybko –i co najważniejsze pozytywnie –rozstrzygnięta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH