Beta-blokery sprzyjają gromadzeniu zbędnych kilogramów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   15-03-2011, 10:13

Leki na nadciśnienie znane jako beta-blokery zmniejszają zdolność organizmu do spalania kalorii i tłuszczu, przyczyniając się do stopniowego zwiększania obwodu w pasie - wynika z raportu opublikowanego przez "International Journal of Obesity".

Australijscy naukowcy zaobserwowali, że wśród 11,4 tys. pacjentów z nadciśnieniem i/lub cukrzycą, osoby przyjmujące beta-blokery były cięższe o od 5 do 16 kilogramów i miały więcej centymetrów w talii. Bardziej szczegółowe obserwacje przeprowadzone wśród 30 pacjentów z nadciśnieniem wykazały, że leki te wpływały na zmniejszenie spalania kalorii i tłuszczów po posiłkach o 30 - 50 procent.

Co więcej, osoby przyjmujące beta-blokery wykazywały mniejszą aktywność fizyczną. W pewnym stopniu można również to wyjaśnić działaniem leków, które mogą spowalniać pracę serca i sprawiać, że pacjenci męczą się szybciej.


Zwiększenie masy ciała jest znanym efektem ubocznym leków beta- adrenolitycznych, zwłaszcza starszej generacji, jak atenolol czy metoprolol. Nowe wersje, takie jak carvedilol niosą ze sobą mniejsze ryzyko nabycia zbędnych kilogramów.


Leki na nadciśnienie nie są jednak jedynymi winowajcami. Oprócz oczywistych czynników, takich jak niewłaściwa dieta czy siedzący tryb życia, rolę odgrywają także antydepresanty, kortykosteroidy i niektóre leki na cukrzycę.


Prowadzący badania dr Paul Lee z St. Vincent's Hospital w Sydney podkreśla, że z powodu obaw związanych z wagą nie powinno się jednak zaprzestawać stosowania leków beta- adrenolitycznych. Należy natomiast regularnie kontrolować swoją wagę i w razie potrzeby skonsultować się z dietetykiem.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH