Bezpieczna farmakoterapia - tor z przeszkodami

FARMAKOTERAPIA

Autor: JJ/rynekaptek.pl   08-04-2009, 12:40

W Polsce każdego dnia ponad 8 mln osób gra w swego rodzaju farmakologiczną ruletkę stosując leki, których niewłaściwe łączenie może grozić nawet śmiercią. Około 3-7% przyjęć do szpitali stanowią chorzy z powikłaniami polekowymi.

Niepożądane następstwa działania leków i szkodliwych interakcji występują średnio u 27% hospitalizowanych osób, w tym u jednego na 300 z nich obserwuje się zejścia śmiertelne. Koszty leczenia powikłań polekowych pochłaniają 15-20% budżetu szpitali.

 

Niewłaściwe łączenie leków jest w naszym kraju poważnym problemem i właśnie tym zagadnieniom poświęcona będzie konferencja naukowa „Bezpieczna Farmakoterapia – tor z przeszkodami”, która odbędzie się we Wrocławiu (16 kwietnia) na Uniwersytecie Wrocławskim.

 

Celem, który postawili sobie organizatorzy konferencji jest przekazanie informacji dotyczących zagrożeń związanych ze stosowaniem leków, jak również metod zapobiegania powikłaniom polekowym i zmniejszenia ich liczby i nasilenia.

 

Dynamicznie rozwijająca się współczesna medycyna dysponuje wieloma skutecznymi lekami. Co roku do lecznictwa wprowadzane są nowe substancje lecznicze, a to oznacza, że rośnie liczba zagrożeń związanych z niewłaściwym ich stosowaniem, nieuzasadnioną polifarmakoterapią, stale wzrastającym ich zużyciem czy zjawiskiem lekomanii spowodowanym nadużywaniem leków przez pacjentów. Coraz bardziej niebezpieczne staje się samoleczenie, stosowanie leków pochodzenia roślinnego, a także łączenie leków z używkami.

 

Zagadnienia, które będą poruszane na konferencji są związane z nowoczesną dyscypliną medyczną, jaką jest farmakologia kliniczna. Jest ona przedmiotem objętym programem nauczania we wszystkich wyższych uczelniach medycznych na świecie. Stanowi istotny element postępu w dziedzinie optymalizacji farmakoterapii chorych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH