Bezpłatny wideobook dla pacjentek z rakiem piersi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   24-12-2020, 14:03

Bezpłatny wideobook dla pacjentek z rakiem piersi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak rozmawiać o raku piersi z bliskimi, jak radzić sobie z chorobą w realiach pracy zawodowej i zorganizować na nowo życie rodzinne – takie tematy porusza psychoonkolog w bezpłatnym wideobooku przygotowanym dla pacjentek z rakiem piersi.

Materiał przygotowała Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej, aby pomóc chorym lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami w realiach utrudnionego dostępu do pomocy psychoonkologicznej w dobie pandemii. Fundacja zwraca uwagę, że w trudnej sytuacji są wszyscy pacjenci onkologiczni, ale pacjentki z rakiem piersi są grupą szczególną.

- Pacjentki leczone z powodu nowotworu piersi mierzą się dziś nie tylko ze stresem i obawą o przebieg leczenia onkologicznego. Nowym, poważnym zmartwieniem jest strach przed koronawirusem. Kobiety boją się o siebie i o swoich bliskich. W szpitalach obowiązuje zakaz odwiedzin. To sprawia, że z trudnymi emocjami kobiety często zostają same. Spędzany w odizolowaniu okres przedświąteczny to dla zaangażowanych w życie rodzinne żon, córek i matek wyjątkowo trudny czas - zwraca uwagę prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej Anna Kupiecka.

Oprócz utrudnień i opóźnień związanych z realizacją procedur diagnostycznych i terapeutycznych pacjenci oddziałów klinicznych muszą liczyć się także z ograniczoną dostępnością do pomocy psychologicznej.

- Członkowie personelu medycznego w takim samym stopniu jak inni są zagrożeni zakażeniem koronawirusem. Co więcej, tak samo jak w przypadku innych osób zdarzają się nam różne wypadki i choroby. W ostatnim czasie z bieżącej pracy z pacjentami na oddziale wyeliminowała mnie najpierw konieczność odbycia kwarantanny, a później złamana noga. Wiele koleżanek i kolegów na jakiś czas musi być na zwolnieniu lekarskim, a potrzeby pacjentów nie są w czasie pandemii mniejsze. Wręcz przeciwnie: chorzy w jeszcze większym stopniu wymagają teraz wsparcia. Niestety, personel w okrojonym składzie nierzadko nie jest w stanie zapewnić jej wszystkim potrzebującym - powiedziała psychoonkolog i członkini zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej Adrianna Sobol.

Na cykl nagrań składa się seria pojedynczych odcinków z poradami Adrianny Sobol. Kolejne materiały wideo dotyczą różnych aspektów codziennego życia z chorobą. Psychoonkolog radzi między innymi, jak rozmawiać o raku piersi z bliskimi, jak radzić sobie z chorobą w realiach pracy zawodowej, jak zorganizować na nowo życie rodzinne i jak stawić czoła zaawansowanemu stadium raka piersi.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH