„Biała Księga” alarmujących danych o PBL

FARMAKOTERAPIA

Autor: rmf24.pl/rynekaptek.pl   02-05-2017, 14:17

„Biała Księga” alarmujących danych o PBL Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Biała Księga - PBL" to pierwsze szczegółowe opracowanie, w którym przedstawiono najnowsze zasady diagnostyki i leczenia przewlekłej białaczki szpikowej - czytamy na portalu rmf24.pl.


W "Księdze" porównano także sytuację chorych na przewleką białaczkę limfocytową w Polsce z chorymi z innych krajów europejskich.

Jak wskazują autorzy raportu, choć jeszcze ponad 3 lata temu medycyna była bezsilna i nie miała żadnej propozycji dla pacjentów z agresywną postacią tej choroby, dziś daje taką możliwość:

"W ostatnich latach dokonał się największy przełom w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej - od 2013 r. zarejestrowano pięć innowacyjnych leków przeznaczonych dla chorych na PBL o najgorszym rokowaniu. Drobnocząsteczkowe terapie celowane - przeciwciała monoklonalne - są dziś nowoczesnym standardem w leczeniu chorych z agresywną postacią PBL."-  czytamy.

W raporcie wskazano też, że mimo podejmowanych starań, dotychczas w Polsce żadna z 3 innowacyjnych terapii: ibrutynib, obinutuzumab czy ofatumumab nie została sfinansowana ze środków publicznych.

Średnie przeżycie chorego na przewlekłą białaczkę limfocytową szacowane jest na blisko 7 lat. Niepokojący jest fakt, że "średni odsetek 5-letnich przeżyć polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową jest niższy o ponad 18 procent niż średnia w Europie" - wynika z raportu.

Z kolei u chorych z agresywną postacią białaczki - "delecją 17p lub mutacją genu TP 53, gdzie nowotwór krwi jest oporny na leczenie i mimo podjętej terapii rozwija się tak, jakby był nieleczony, waha się w granicach 3-4 lat."

Według danych epidemiologicznych, przewlekła białaczka limfocytowa jest jednym z najczęściej rozpoznawanych rodzajów białaczki u dorosłych - stanowi 25-30 proc. wszystkich zachorowań tego typu. W Polsce choruje na nią blisko 17 tysięcy pacjentów, 2 razy częściej mężczyźni, głównie osoby starsze, powyżej 65. roku życia.

Więcej: http://www.rmf24.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH