Białko charakterystyczne dla raka odkryte

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   22-10-2010, 12:24

Marker charakterystyczny dla jedenastu występujących najczęściej nowotworów odkryli naukowcy z Francji i USA.

Uniwersalne – tak najkrócej można określić białko występujące w guzach różnych typów nowotworów, niezależnie od ich lokalizacji i stopnia rozwoju. Nazwę ma trudną: receptor hormonu folikulotropowego (w skrócie - receptor FSH), ale jak twierdzą eksperci, znakomicie ułatwi wykrywanie i leczenie guzów i przerzutów.

– Można sobie wyobrazić uniwersalny lek działający na uniwersalny marker - mówi prowadzący te badania dr Nicolae Ghinea.

Sukces jest dziełem zespołu badaczy z Mount Sinai School of Medicine oraz francuskiego INSERM (Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych). Zbadali oni próbki pobrane od ponad 1300 pacjentów cierpiących na raka prostaty, piersi, jelita grubego, pęcherza, nerek, trzustki, płuc, wątroby, żołądka, jąder i jajników.

Sami naukowcy mówią, że obecność receptorów FSH trzeba jeszcze potwierdzić w innych przypadkach nowotworów. U zdrowych dorosłych ludzi receptory FSH występują prawie wyłącznie na niektórych komórkach jajników i jąder. Tymczasem u chorych na raka marker ten występował również w guzach nowotworowych, i to w znacznie wyższych stężeniach.

Jak ustalili badacze, receptory FSH znajdują się w komórkach śródbłonka tworzących ścianki naczyń krwionośnych odżywiających nowotwory. I to też nie wszędzie, ale ok. 10 mm od zewnętrznej krawędzi guza. Komórki z tymi receptorami gromadzą się w naczyniach krwionośnych w guzie, jednak nie ma ich wcale w naczyniach w zdrowych tkankach.

Więcej: www.rp.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH