Białko, które chroni przed pasożytami

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-05-2011, 12:44

Udało się wyjaśnić, dlaczego pasożytnicze robaki atakują tylko niektórych ludzi i zwierzęta. Okazało się, że z pasożytom nie służy zawarte w jelitowym śluzie białko Muc5ac - informuje serwis "EurekAlert".

Żyjące w przewodzie pokarmowym pasożytnicze robaki są ważną przyczyną chorób i zgonów wśród około miliarda zarażonych nimi ludzi, zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata. Poza tym atakują zwierzęta hodowlane oraz domowe.

Jednak robakom nie zawsze udaje się zagnieździć w jelicie potencjalnego żywiciela. Naukowcy z University of Manchester odkryli, że w śluzie pokrywającym jelita ludzi i zwierząt występuje substancja toksyczna dla robaków.

Jelitowy śluz to złożona mieszanina soli, wody i związanych z cukrami białek - mucyn.

Naukowcy hodowali myszy, zarażone włosogłówką mysią (Trichuris muris), blisko spokrewnioną z włosogłówką ludzką (Trichuris trichiura).

Okazało się, że gryzonie, które wydzielały więcej śluzu, zawierającego duże ilości mucyny Muc5ac, potrafiły się pozbyć pasożytów. Myszy, które ze względu na brak odpowiedniego genu nie wytwarzały Muc5ac nie potrafiły się pozbyć robaków - mimo, że były zdolne do energicznej reakcji immunologicznej skierowanej przeciwko pasożytom.

Oprócz włosogłówki, białko Muc5ac szkodzi także innym pasożytniczym robakom - takim jak tęgoryjec dwunastnicy czy węgorek jelitowy. Odkrycie to może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH