Białystok: szef izby apeluje do farmaceutów o szczepienie się

FARMAKOTERAPIA

Autor: OIAB/ rynekaptek.pl   12-01-2021, 11:02

Białystok: szef izby apeluje do farmaceutów o szczepienie się W 2005 roku naukowcy dokonali przełomowego odkrycia polegającego na stworzeniu zjawiska tolerancji obcego mRNA, poprzez zmianę jednego fragmentu nukleotydów, w podawanym do ludzkiego organizmu kwasie rybonukleinowym (fot. Pixabay)

Wobec licznych zapytań i wątpliwości zgłaszanych m.in. do izby aptekarskiej apelujemy o rozsądne podejście do tematu szczepień i rozważenie zaszczepienia się przeciw COVID-19 - chorobie, która wywołuje groźne następstwa dla zdrowia i życia - pisze szef OIAB.

Prezes ORA w Białymstoku, Tomasz Sawicki, oraz jego zastępcy: Ewa Gładkowska i Jarosław Mateuszuk, zaapelowali do farmaceutów o racjonalne podejście do tematu szczepień i nie uleganie informacjom o niepotwierdzonych efektach działania szczepionek i ich składzie.

- Pierwsze badania nad szczepionką stosowaną w prewencji zakażenia koronawirusem rozpoczęły się przeszło 10 lat temu. Już w latach 90 ubiegłego wieku badano możliwość użycia określonego mRNA w produkcji białek u zwierząt laboratoryjnych. Natomiast długo nie udawało się wykorzystać tej metody do opracowania leków i szczepionek u ludzi - przypominają w informacji.

Okazało się, że przyczyna leżała w silnej i natychmiastowej odpowiedzi immunologicznej ludzkiego organizmu, która szybko niszczyła obce mRNA. W 2005 roku naukowcy dokonali przełomowego odkrycia polegającego na stworzeniu zjawiska tolerancji obcego mRNA, poprzez zmianę jednego fragmentu nukleotydów, w podawanym do ludzkiego organizmu kwasie rybonukleinowym.

Ta zmiana nie miała wpływu na funkcję samego mRNA, w tym wypadku wytworzenia zjawiska pamięci immunologicznej. Już w 2009 roku podano mRNA, zgodnie z tą technologią, pacjentom chorym na czerniaka z przerzutami.

Więcej: http://www.oiab.com.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH