BioMaxima chce wprowadzić na rynek testy antygenowe do wykrywania SARS-CoV-2

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-10-2020, 13:31

BioMaxima chce wprowadzić na rynek testy antygenowe do wykrywania SARS-CoV-2 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

BioMaxima uzyskała zgodę od Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych na wprowadzenie na rynek w Polsce i za granicą własnych testów do wykrywania SARS-CoV-2 - poinformowała firma w komunikacie.

Spółka poinformowała, że 15 października jako wytwórca złożyła w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych zgłoszenie o zamiarze wprowadzenia na rynek antygenowych testów marki BioMaxima do wykrywania SARS-CoV-2 i od czwartku, 29 października, zgodnie z przepisami uzyskała prawo do wprowadzenia tych wyrobów własnych na rynek w Polsce i za granicą, oraz uzyska certyfikat wolnej sprzedaży.

Dotychczas BioMaxima SA sprzedawała testy antygenowe innych wytwórców jedynie jako dystrybutor na terenie Polski.

Jak podała spółka, wytwarzany przez nią nowy test jest szybkim testem immunochromatograficznym do jakościowego wykrywania antygenów SARS-CoV-2 obecnych w ludzkiej nosogardzieli. Antygen jest wykrywalny w próbkach pobranych z górnych dróg oddechowych w ostrej fazie zakażenia. Wykonanie badania jest bardzo proste, a uzyskanie wyniku następuje po 15 minutach. Według spółki, jej testy spełniają rekomendacje WHO dotyczące wydajności klinicznej w zakresie czułości i swoistości.

- Zarząd ostrożnie szacuje, że z tytułu sprzedaży testów antygenowych osiągnie dodatkowy przychód w bieżącym roku na poziomie nie niższym niż 5 mln zł - napisano w komunikacie firmy.

Spółka podała również, że obserwuje bardzo duże zainteresowanie tym testem nie tylko placówek służby zdrowia, ale również pracodawców. Wiele zapytań wpływa również z rynków zagranicznych.

Jak poinformowano, w trakcie końcowych prac walidacyjnych jest także szybki test antygenowy combo, wykrywający jednocześnie kilka patogenów wywołujących infekcje układu oddechowego, oprócz SARS-CoV-2 również wirusa grypy A / B oraz RSV w wymazie z gardła. Firma ocenia, że testy będą szczególnie przydatne, kiedy rozpocznie się sezon grypowy.

BioMaxima to polska firma z rynku diagnostyki laboratoryjnej, notowana na NewConnect. Jest producentem podłoży mikrobiologicznych, systemów do oznaczania lekowrażliwości, a także odczynników oraz sprzętu do diagnostyki in vitro. Spółka jest również dystrybutorem produktów uznanych światowych firm diagnostycznych. Emitent zaopatruje w swoje produkty ponad 2 tys. laboratoriów w Polsce oraz prowadzi działalność eksportową na ponad 60 rynkach.

Małgorzata Werner-Woś, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH