Biotechnologia – od produkcji piwa do wynalezienia nowych leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   25-02-2011, 10:07

Biotechnologia to nauka stara jak świat. Na przykład produkcja piwa jest procesem biotechnologicznym, w którym wykorzystuje się fermentację cukrów prostych przez drożdże.

Człowiek „odkrył” to zjawisko już 6000 lat p.n.e. Obecnie jednak biotechnologia to przede wszystkim próby odkrycia i produkcji nowych biofarmaceutyków, rozwoju diagnostyki genetycznej czy stosowanie metod inżynierii genetycznej w celu doskonalenia produkcji roślinnej lub zwierzęcej.

Biotechnologia jest w ścisłej czołówce najbardziej obleganych kierunków studiów na świecie. Najzdolniejsi mogą liczyć na podjęcie studiów doktoranckich na najlepszych wydziałach
biologicznych, chemicznych czy inżynieryjnych europejskich i amerykańskich uczelni wyższych, a potem na lukratywne miejsca pracy w koncernach farmaceutycznych.

W wyłanianiu najlepszych studentów pomaga program Amgen Scholars. Stypendyści programu pod uczestniczą w letnich programach badawczych. Obecnie trwa nabór do kolejnej edycji.

W 2010 roku w Programie Amgen Scholars wzięło udział ponad 325 studentów ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Uczestniczący w nich po raz drugi Polacy byli drugą najliczniejszą grupą wśród Europejczyków.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH