Bisfenol S (BPS) tak samo szkodliwy jak bisfenol A

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-04-2017, 10:39

Bisfenol S (BPS) tak samo szkodliwy jak bisfenol A Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bisfenol S, stanowiący zamiennik bisfenolu A, może zwiększać poziom agresywności raka piersi - wykazały badania, których wyniki zaprezentowano podczas 99. dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (ENDO 2017), który odbywa się w w Orlando (USA).

Choć bisfenol S (BPS) miał być bezpieczniejszym substytutem uznanego za szkodliwy bisfenolu A (BPA), podczas badań na ludzkich komórkach raka piersi naukowcy z Oakland University School of Health Sciences stwierdzili, że wykazuje on równie silne jak BPA działanie zbliżone do estrogenu.

Podobnie jak BPA, BPS występuje w poliwęglanach, a więc m.in. w plastikowych pojemnikach na żywność i butelkach.

Działanie BPS testowano na tkankach zawierających gen BRCA1 oraz receptory estrogenowe alfa. U większości kobiet w komórkach raka piersi występują receptory estrogenowe, od 55 do 65 proc. kobiet, które dziedziczą mutację BRCA1 rozwija się nowotwór.

Komórki nowotworowe poddawano działaniu różnych stężeń BPS, estradiolu oraz nieaktywnej substancji kontrolnej. Okazało się, że BPS działał na komórki raka podobnie jak estradiol, powodując ich namnażanie się i dalszy rozwój nowotworu.

Wyniki te sugerują, że bisfenol S może przyczyniać się do tego, że rak piersi staje się bardziej agresywny. Jeśli kobieta posiada mutację BRCA1, używanie produktów zawierających BPS może dodatkowo zwiększyć ryzyko raka piersi - komentuje autor badań dr Sumi Dinda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH