Błękit metylenowy hamuje starzenie skóry w każdym wieku

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   01-06-2017, 14:21

Błękit metylenowy hamuje starzenie skóry w każdym wieku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykańscy badacze z Uniwersytetu Maryland wykazali, że znany jako wskaźnik pH błękit metylenowy może spowalniać lub odwracać objawy starzenia skóry w każdym wieku - informuje portal kopalniawiedzy.pl.

Amerykanie testowali błękit metylenowy na komórkach pobranych od zdrowych dawców w średnim wieku oraz od pacjentów z progerią. Oprócz błękitu metylenowego testowano także 3 inne antyutleniacze: acetylocysteinę (NAC), MitoQ i MitoTEMPO (mTEM).

Wyniki badań pokazały, że błękit metylenowy wypadał lepiej od pozostałych przeciwutleniaczy. Czynnik ten poprawiał różne symptomy starzenia w komórkach osób zdrowych i z progerią. W fibroblastach, które produkują kolagen, następował spadek stężenia reaktywnych form tlenu (RFT) i wskaźnika śmierci komórkowej. Widać było za to wzrost wskaźnika podziałów komórkowych.

Podobne efekty uzyskał zespół prof. Kan Cao z Uniwersytetu Maryland podczas testów na komórkach pozyskanych od ponadosiemdziesięcioletnich dawców. Po koniec miesięcznego badania zaobserwowano m.in. spadek ekspresji 2 biomarkerów starzenia komórkowego: p16 i SA-β-gal.

Amerykanie zbadali też ewentualne działania niepożądane błękitu metylenowego. Okazało się, że po zastosowaniu "kosmetyku" z błękitem metylenowym na hodowlaną skórę, jeśli w ogóle pojawiało się podrażnienie, to niewielkie i to nawet przy dużych stężeniach antyoksydantu.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH