Bloomberg: światowym liderem akcji szczepień są Seszele

FARMAKOTERAPIA

Autor: Bloomberg   13-05-2021, 11:33

Bloomberg: światowym liderem akcji szczepień są Seszele Agencja Blommberg podsumowuje globalną akcję szczepień przeciw covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Dotychczas zostało podanych 1,36 miliarda dawek szczepionki w 175 krajach. W ostatnich dniach średnio podawanych jest 22,3 miliona dawek dziennie - podaje Bloomberg.

Według danych zebranych przez Bloomberga, w sumie zaszczepiono 8,9% światowej populacji.

Jednak co zwraca uwagę, rozkład szczepień jest nierówny. Kraje i regiony o najwyższych dochodach szczepią około 25 razy szybciej niż te o najniższych dochodach.

Jak wypada Polska?

Z zestawienia wynika, że u nas podano już 14,274,291 dawek szczepionki, a dziennie podawane są średnio 292,633 szczepionki. Pełny cykl szczepienia ma już za sobą ok. 10 populacji.

Są pierwsze efekty szczepień

Izrael jako pierwszy kraj pokazał, że szczepienia odnoszą widoczny efekt. Do lutego br. ponad 84% osób w wieku 70 lat i starszych otrzymało dwie dawki. W efekcie liczba przypadków poważnych zakażeń i zgonów gwałtownie spadła.

Podobne wyniki obserwowano w Wielkiej Brytanii.

Światowy lider szczepień

Światowym liderem, jeśli chodzi o procent wyszczepionej populacji, są Seszele. Ochronę przed zakażeniem w postaci pełnego cyklu szczepień otrzymało już prawie 63 procent mieszkańców.

Ten wyspiarski kraj zamieszkuje niecałe 100 tys. ludności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH