Bogaci żyją dłużej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   19-01-2011, 12:23

Co roku w Europie z powodu chorób i wypadków umiera 500-600 osób na 100 tysięcy. W Polsce 800.

Takie dane prezentuje najnowszy raport OECD. Danych do raportu dostarczyły opisane tam kraje. Główny wniosek dla Polski: w porównaniu z większością europejskich krajów (oprócz UE uwzględniono Turcję, Islandię, Norwegię i Szwajcarię) nie dbamy o zdrowie i częściej umieramy z powodu groźnych chorób ‒ akcentuje „Metro”.

Mimo rosnących nakładów na onkologię (w ciągu ostatnich lat wydatki na leczenie nowotworów wzrosły w Polsce z 1,1 mld zł do prawie 4 mld zł), znacznie częściej niż Europejczycy (wśród 31 państw jesteśmy na szóstym miejscu) umieramy na raka. 

Najgroźniejszy jest rak płuc ‒ jedynie na Węgrzech umiera na ten nowotwór więcej osób niż u nas, bo ponad 20 tys. Fatalne są też statystyki drogowe: ofiar wypadków samochodowych jest u nas o połowę więcej niż w Europie, ale aż trzy razy więcej niż w najbogatszych krajach UE. 

‒ Aby poprawić długość życia, potrzeba nam dwóch dekad. Po prostu bogaci żyją dłużej ‒ przyznaje dr Krzysztof Kuszewski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Zaznacza, że nie chodzi tylko o pieniądze. 

‒ W tym roku z publicznych i prywatnych środków będzie to 100 mld zł, czyli rekordowo dużo. Tyle, że te pieniądze powinny być sensowniej wydawane ‒ stwierdza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH