Ból nowotworowy: zniszczenie włókien nerwowych lepsze niż placebo

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-10-2017, 14:35

Ból nowotworowy: zniszczenie włókien nerwowych lepsze niż placebo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pozbawiony oddziaływania włókien nerwowych nowotwór nie tylko nie boli, ale także wolniej się rozwija - informuje „New Scientist”.

Chociaż niektóre guzy (na przykład tarczycy) są słabo unerwione, oddziaływanie na układ nerwowy mogłoby znaleźć szerokie zastosowanie w leczeniu innych nowotworów, na przykład poprawiając skuteczność chemioterapii.

W przypadku raka prostaty zwykłe uszkadzanie nerwów powodowałoby impotencję oraz nietrzymanie moczu. Można by natomiast blokować wybrane nerwy za pomocą botoksu . Kilka lat temu grupie mężczyzn na miesiąc przed usunięciem prostaty wstrzyknięto botoks w jeden z jej płatów (w drugi wstrzyknięte zostało placebo). Jak wykazało badanie pooperacyjne, tam, gdzie zadziałał botoks, komórki nowotworu obumierały.

Naukowcy z University of Pittsburgh wypróbowali działającą na neurony czuciowe resiniferatoksynę (neurotoksyna roślinna) na myszach z rakiem trzustki. Timothy Wang z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku po pomyślnych próbach na myszach rozpoczął próby kliniczne z blokowaniem nerwów u ludzi chorych na raka żołądka.

Zaś w ubiegłym miesiącu zespół Michelle Monje z kalifornijskiego Stanford University zidentyfikował substancję, która zapobiega uwalnianiu przez neurony w mózgu czynnika pobudzającego proces nowotworzenia. To spowalnia rozrost typowych dla okresu dziecięcego nowotworów mózgu wszczepionych myszom.

Chociaż oddziaływanie na nerwy osób zdrowych w celu zapobieżenia nowotworowi przyniosłoby więcej szkody niż pożytku, eksperci rozważają tego rodzaju profilaktykę u osób szczególnie narażonych na zachorowanie - na przykład z przewlekłym zapaleniem trzustki albo genetyczną mutacją sprzyjającą rakowi piersi i jajnika. W przypadku zagrożenia rakiem piersi zniszczenie lub zablokowanie odpowiednich nerwów byłoby mniej inwazyjną alternatywą dla usunięcia piersi czy jajników.

Zwłaszcza zniszczenie nerwów czuciowych trzustki nie byłoby dla pacjenta dolegliwe - w normalnych warunkach i tak jej nie czujemy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH