Ból pleców jest często lekceważony. Niesłusznie

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   13-07-2017, 14:22

Ból pleców jest często lekceważony. Niesłusznie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Nie odwracaj się plecami od bólu" to kampania edukacyjna, w ramach której można dowiedzieć się, jak rozpoznać ból pleców oraz w jaki sposób z nim walczyć.

Ból pleców jest dosyć powszechną dolegliwością. Pojawia się z różnym natężeniem, w różnych sytuacjach i u osób w różnym wieku. Mimo uciążliwości, zdarza się, że ból pleców jest dolegliwością lekceważoną. Wynika to z wielu mylnych przekonań, m. in., że ból pleców pojawia się wraz z wiekiem jako naturalna konsekwencja starzenia się organizmu, jak również, że jest wynikiem wad postawy, niewłaściwego siedzenia lub spania, a ostatecznie sam zniknie.

Najbardziej powszechną postacią bólu pleców jest ból mechaniczny. Zwykle odczuwany jest zwłaszcza rano jako sztywność kręgosłupa. Osoby cierpiące z jego powodu często opisują go jako „rwący” lub „przejmujący”. Mogą także zauważyć, że objawy bólu nasilają się podczas ruchu, a ustępują w czasie odpoczynku. Jego przyczyną najczęściej jest przeciążenie lub uraz.

Typowe rodzaje mechanicznego bólu pleców, to skręcenie lub przeciążenie kręgosłupa lędźwiowego, przepuklina krążka międzykręgowego (zwana powszechnie wypadnięciem dysku), złamanie kręgów, choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (dyskopatia), choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, wada wrodzona.

Zapalny ból pleców często mylony jest z bólem pleców o podłożu mechanicznym. Istnieje kilka chorób, które mogą wywoływać zapalny ból pleców. Jedną z przyczyn zapalnego bólu pleców są choroby autoimmunologiczne. Choroba autoimmunologiczna może wystąpić wtedy, gdy układ odpornościowy omyłkowo zaatakuje zdrowe tkanki organizmu. Do chorób tego typu zalicza się m. in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

Kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu” firmy AbbVie Polska jest odpowiedzią na potrzebę budowania świadomości społecznej w zakresie rozpoznania zapalnego bólu pleców i jak najszybszego wdrożenia odpowiedniego leczenia.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH