Brak danych o efektywności opieki onkologicznej

FARMAKOTERAPIA

Autor: RRX/rynekaptek.pl   17-10-2017, 14:43

Brak danych o efektywności opieki onkologicznej Fundacja apeluje o określenie zasad publicznego dostępu do danych oraz ich regularną aktualizację

Wymieniane systemy informatyczne w onkologii są "zamkniętymi twierdzami”. Z tego powodu nie będzie możliwe poprawienie wskaźników skuteczności leczenia nowotworów- uważają autorzy raportu ”Rejestr nowotworów jako skuteczne narzędzie profilaktyki oraz terapii onkologicznej”.

- Dostępne w Polsce bazy danych o nowotworach (SIMP, RLC, KRN) nie pozwalają na dokonanie analiz skuteczności programów profilaktyki nowotworów. Nie jest możliwe uzyskanie danych porównujących wskaźniki przeżyć u pacjentów skierowanych do leczenia w wyniku rozpoznania nowotworu w ramach programu profilaktyki raka piesi i raka szyjki macicy. Utrudnia to bazujące na danych podejmowanie decyzji dotyczących poprawy skuteczności programów profilaktyki - ocenia Tomasz Brodowicz, ekspert w zakresie systemów informatycznych, współautor raportu.

W dokumencie przedstawiono szereg rekomendacji nt. niezbędnych działań operacyjnych dotyczących systemów informatycznych, jak również zmian o charakterze systemowym.

- Oczekujemy, że uporządkowanie obszaru współpracy, kompletności i jakości onkologicznych baz danych, w celu rozpoczęcia w onkologii procesu podejmowania decyzji opartego na danych, czyli Evidence Based Healthcare, stanie się dla Ministerstwa Zdrowia, NFZ i KRN priorytetem i że zostaną na ten cel skierowane środki z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych - przekonuje Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

Apeluje również o określenie zasad publicznego dostępu do danych oraz ich regularną aktualizację. - Umożliwi to stworzenie rankingu świadczeniodawców i porównywanie skuteczności leczenia w poszczególnych ośrodkach onkologicznych, na co tak bardzo czekają pacjenci - wyjaśnia Ewa Borek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH