Brazylia zbadała chińską szczepionkę: 50 proc. skuteczności

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-01-2021, 09:38

Brazylia zbadała chińską szczepionkę: 50 proc. skuteczności Skuteczność na poziomie 50 proc. spełnia minimalne wymagania Światowej Organizacji Zdrowia i brazylijskiej rządowej agencji regulacji rynku farmaceutycznego Anvis (fot. Pixabay)

Szczepionka opracowana przez chiński koncern Sinovac wykazała skuteczność 50,4 proc. w zapobieganiu Covid-19 w badaniu klinicznym trzeciej fazy w Brazylii – ogłosił 12 stycznia prowadzący testy instytut Butantan. Wcześniej informowano o skuteczności 78 procent.

Przedstawiciele Butantanu oświadczyli, że szczepionka Sinovacu o nazwie CoronaVac wykazała 78-procentową skuteczność w zapobieganiu przypadkom "od łagodnych do ciężkich", wymagającym hospitalizacji.

Przy obliczeniu tej wartości nie wzięto jednak pod uwagę przypadków z "bardzo lekkimi" objawami, które nie wymagają leczenia szpitalnego. Po ich uwzględnieniu skuteczność spada do 50,4 proc. - wynika z danych przekazanych przez Butantan.

Skuteczność na poziomie 50 proc. spełnia minimalne wymagania Światowej Organizacji Zdrowia i brazylijskiej rządowej agencji regulacji rynku farmaceutycznego Anvisa, ale jest o wiele niższa niż konkurencyjnych szczepionek firm Moderna czy Pfizer/BioNTech, które wykazały skuteczność ponad 90 procent.

Najnowsze wyniki są "dużym rozczarowaniem" dla władz Brazylii, gdyż szczepionka Sinovacu jest jednym z dwóch specyfików, jakie rząd federalny planuje zastosować w walce z pandemią - ocenia agencja Reutersa.

W Brazylii wykryto dotąd ponad 8,1 mln zakażeń koronawirusem, a ponad 204 tys. pacjentów zmarło. Władze stanu Sao Paulo, gdzie mieści się instytut Butantan, planują rozpocząć szczepienia mieszkańców 25 stycznia. Zamówienia na CoronaVac złożyło również kilka innych krajów, w tym Indonezja, Turcja i Singapur.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH