Brytyjczycy sprawdzili skuteczność Tamiflu

FARMAKOTERAPIA

Autor: TVN 24/rynekaptek,pl   09-12-2009, 09:03

Brytyjczycy sprawdzili skuteczność Tamiflu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Brytyjskie media wzięły pod lupę popularny lek przeciwgrypowy, bowiem producent nie udostępnił dokumentacji badań nad lekiem, a naukowcy nie znaleźli innych dowodów na jego skuteczność i nabrali wątpliwości.

Producent leku, firma Roche, twierdzi, że Tamiflu skraca hospitalizację chorych nawet do 60 proc. Roche twierdzi także, że badania, na których oparł swoje wyniki, są „solidne". Przeprowadził je szwajcarski naukowiec prof. Laurent Kaiser i Roche właśnie na jego wyniki się powołuje, mówiąc o blisko 60 proc. krótszym okresie hospitalizacji ludzi z A/H1N1.

Channel 4 i British Medical Journal wzięli pod lupę te wyniki. Okazało się, że również brytyjska służba zdrowia NHS (National Health Service) już w lipcu zwróciła się do grupy naukowców zajmujących się weryfikowaniem takich naukowych danych - Cochrane Collaboration - by te wyniki sprawdzili.

BMJ publikuje ich rezultaty. Cochrane zwrócił się do profesora Kaisera o udostępnienie danych. Kaiser odpowiedział jednak, że dokumentów potwierdzających skuteczność Tamiflu nie posiada - oddał je firmie Roche.

Firma farmaceutyczna z naukowcami dokumentacją podzielić się nie chciała. Twierdzenia o 60 proc. skuteczności nie zostały więc zweryfikowane. Wobec tego naukowcy z Cochrane musieli wyciągnąć jedyne możliwe w takiej sytuacji wnioski. Dr Tom Jefferson oznajmił, że nie ma żadnych przekonujących dowodów, że Tamiflu w jakkolwiek wpływa na długość hospitalizacji czy przebieg choroby płuc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH