Brytyjskie badania: lek na cukrzycę może ograniczyć poronienia

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazeta.pl/rynekaptek.pl   10-01-2020, 11:03

Brytyjskie badania: lek na cukrzycę może ograniczyć poronienia Lek na cukrzycę może okazać się skuteczny na powtarzające się poronienia (Fot. Archiwum)

Badania naukowe przeprowadzone przez brytyjski zespół specjalistów potwierdzają, że stosowana do tej pory w leczeniu cukrzycy sitagliptyna może okazać się skuteczna w rozwiązaniu problemu powracających poronień.

Jak podaje gazeta.pl, brytyjscy naukowcy są bliscy opracowania skutecznej terapii dla kobiet, które cierpią z powodu powracających poronień. Pomocny może okazać się lek, który do tej pory był stosowany w leczeniu cukrzycy - sitagliptyna.

Naukowcy wykazali, że znany także w Polsce lek przeciwcukrzycowy pomaga zwiększyć liczbę komórek macierzystych w błonie śluzowej macicy, co może znacząco pomóc w stworzeniu lepszych warunków dla zdrowej ciąży. Do tej pory sitagliptyna była przepisywana pacjentom zmagającym się z cukrzycą typu 2 w celu zwiększenia poziomu insuliny we krwi.

Zespół brytyjskich naukowców przeprowadził dotychczas badania na 38 kobietach w wieku od 18 do 42 lat, które doświadczyły co najmniej kilku poronień. Średnia poronień w badanej grupie wyniosła pięć takich przypadków. Sitagliptynę i placebo podawano im przez trzy kolejne cykle menstruacyjne. Biopsje pobrane na początku i na końcu badania potwierdziły, że kobiety, u których zastosowano lek wyraźnie zwiększył liczbę komórek macierzystych w błonie śluzowej macicy. Średni wzrost wyniósł 68 proc.

Wyniki badań naukowcy opublikowali w czasopiśmie medycznym EBioMedicine i przygotowują się do kolejnego badania klinicznego na wielką skalę, które ostatecznie zweryfikuje skuteczność leku.

Więcej: gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH