Bułgaria: 33 proc. personelu medycznego deklaruje chęć zaszczepienia się

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-12-2020, 14:02

Bułgaria: 33 proc. personelu medycznego deklaruje chęć zaszczepienia się Większość bułgarskich lekarzy ocenia, że nie ma wystarczających informacji o szczepionce i jej skutkach ubocznych (fot. Pixabay)

Brak zaufania do rządu Bułgarii odbija się na zaufaniu do szczepionki przeciw koronawirusowi i powoduje, że część Bułgarów nie chce się zaszczepić - powiedział przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Bułgarii dr Michaił Okolijski.

Okolijski powołał się na wyniki sondażu WHO. Wyraził przy tym zdziwienie niskim odsetkiem lekarzy i innych członków personelu medycznego, którzy wyrażają gotowość do zaszczepienia się. Według ostatnich danych wynosi on 33 procent. Większość bułgarskich lekarzy ocenia, że nie ma wystarczających informacji o szczepionce i jej skutkach ubocznych.

Sondaż WHO wskazuje, że wśród Bułgarów szerzą się teorie spiskowe dotyczące np. sztucznego stworzenia wirusa w celu przejęcia kontroli nad ludzkością. Zdecydowany spadek zaufania do bułgarskiego rządu w ostatnim półroczu przekłada się na spadek zaufania do kroków podejmowanych przez władze w walce z pandemią, w tym do kampanii szczepień - ocenił Okolijski.

W poniedziałek, 14 grudnia opublikowano sondaż, według którego 41 proc. Bułgarów zamierza zaszczepić się na koronawirusa, ale dzień później kolejne badanie wykazało, że gotowość taką deklaruje tylko 28 proc. respondentów.

Zdaniem prof. wirusologii Radki Argirowej zarówno zwykli obywatele, jak i medycy uważają, że przygotowanie list chętnych na szczepienia powinno być poprzedzone szeroką kampanią informacyjną. Tymczasem - zauważyła - nikt nie stara się edukować ani społeczeństwa, ani pracowników służby zdrowia.

Zarówno przedstawiciel WHO, jak i przedstawiciele władz opowiadają się przeciw zniesieniu lockdownu za tydzień. Zdaniem Okolijskiego "doprowadziłoby to do tragedii przy bardzo niestabilnej sytuacji w kraju", w którym dane o pandemii są niedoszacowane.

W Sofii 15 grudnia zaprezentowano pierwszy punkt, w którym wykonywane mają być szczepienia. Jest to namiot, przed którym na wypadek komplikacji czekać będą dwie karetki pogotowia. Dwa dodatkowe punkty mają powstać przed hipermarketami w stolicy.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH