Bułgaria: pierwszy zgon z powodu odry

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-04-2017, 15:06

Bułgaria: pierwszy zgon z powodu odry Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Bułgarii zmarło 10-miesięczne romskie dziecko z dzielnicy Stolipinowo w Płowdiwie. Jest to pierwsza śmiertelna ofiara odry wśród osób, które ostatnio zachorowały na tę chorobę - poinformował w poniedziałek (10 kwietnia) resort zdrowia w Sofii.

Pierwsze przypadki zachorowania na odrę pojawiły się w lutym; tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni było ich 42, w tym sześć podczas ostatniego weekendu - wynika z danych ministerstwa zdrowia. Większość z nich odnotowano w Płowdiwie, lecz w ostatnim tygodniu pojawiają się przypadki również w okolicznych wioskach.

Bułgarskie media podkreślają, że zachorowania odnotowywane są przeważnie w dzielnicach zamieszkanych przez Romów. Przypominają również o niechęci Romów do szczepienia swoich dzieci.

Władze prowadzą kampanie wyjaśniające rodzicom potrzebę przeprowadzania szczepień. Podejmowano również próby pozbawienia świadczeń rodziców, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci, lecz przynoszą one tylko niewielkie efekty.

Odra prawdopodobnie została przeniesiona z Bułgarii do Rumunii, gdzie od września 2016 roku panuje epidemia tej choroby. Na odrę zachorowało tam już ponad 3,4 tys. osób; 17 z nich zmarło.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH