Był przetarg, pozostały wątpliwości

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   10-03-2011, 13:12

Był przetarg, pozostały wątpliwości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło przetarg na dostawę 700 tys. szczepionek tężcowo-błoniczych. Przetarg na szczepionki wygrała firma, która zaoferowała blisko trzykrotnie wyższą cenę za jedną dawkę niż konkurent.

Szczepienia przeciwko tężcowi i błonicy są obowiązkowe dla młodzieży w 14. i 19. roku życia.

Przetarg prowadził zakład zamówień publicznych, jednostka działająca na zlecenie resortu zdrowia. Komisja przetargowa uwzględniła wnioski ekspertów powołanych do udziału w jej pracach. Dwoma najważniejszymi kryteriami przetargowymi były cena i brak w szczepionce związku rtęci, czyli tiomersalu.

- Komisja przetargowa uwzględniła wnioski biegłych powołanych do udziału w pracach tej komisji - potwierdza w rozmowie z portalem rynekaptek.pl Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Przetarg wygrała firma Imed, mimo że cena oferowanej szczepionki była trzy razy wyższa niż konkurencyjnego Instytutu Biotechnologii Surowic i Szczepionek Biomed.

Ministerstwo uważa, że przetarg został rozstrzygnięty zgodnie z przyjętymi kryteriami oceny ofert.  Zwraca uwagę, że firma Biomed odwoływała się do różnych instytucji, w tym do Krajowej Izby Odwoławczej. Jednak wnioski firmy zostały odrzucone.

Biomed skierował sprawę do CBA. - Złożyliśmy też skargę do sądu. Jednak termin rozprawy może być tak odległy, że będzie po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy - mówi prezes firmy Grzegorz Stefański  i zwraca uwagę na pewne niejasności w procesie przetargowym.

Przede wszystkim informuje o dwukrotnej zmianie specyfikacji przez zamawiającego i podaje „harmonogram” wydarzeń:

24 listopada urząd zamówień publicznych w odpowiedzi na zapytanie Biomedu uznał, że szczepionki ze śladową ilością tiomersalu mogą być traktowane tak samo jak szczepionki bez tiomersalu.

25 listopada Biomed uzyskał rejestrację nowego produktu, który zawierał śladowe ilości tiomersalu, pochodzące z wcześniejszych etapów produkcji, a nie z powodu używania związku rtęci do konserwacji.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH