Cancer: partnerzy kobiet z rakiem piersi narażeni na depresję

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-10-2010, 10:54

Cancer: partnerzy kobiet z rakiem piersi narażeni na depresję Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Partnerzy kobiet cierpiących na raka piersi są narażeni na poważne zaburzenia nastroju, wymagające pobytu w szpitalu, jak ciężka depresja, czy psychoza maniakalno-depresyjna - wynika z badań, które publikuje pismo Cancer.

Zdaniem autorów pracy, dowodzi to, że lekarze prowadzący pacjentki z rakiem piersi powinni zwracać uwagę na możliwość pojawienia się problemów psychicznych również u ich bliskich.

Naukowcy z Instytutu Epidemiologii Nowotworów w Kopenhadze w Danii przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 1 mln panów w wieku 30 lat i starszych, którzy w przeszłości nie byli leczeniu szpitalnie z powodu zaburzenia afektywnego (inaczej zaburzenia nastroju), jak depresja, czy psychoza maniakalno-depresyjna. Każdy z nich przynajmniej od pięciu lat mieszkał z tą samą kobietą. W ciągu 13 lat raka piersi zdiagnozowano u partnerek ponad 20 tys. badanych mężczyzn.

Analiza wykazała, że panowie, których to spotkało niemal o 40 proc. częściej trafiali do szpitala z powodu zaburzenia afektywnego. Bardziej narażeni na to byli mężczyźni, których partnerka miała szczególnie ciężką postać raka lub jego nawroty.

Panowie, których ukochana zmarła z powodu raka piersi byli o 260 proc. bardziej narażeni na poważne zaburzenie nastroju, w porównaniu z tymi, których partnerka wygrała z chorobą.

Prowadzący badania dr Christoffer Johansen sugeruje, że niezbędne są prace w kierunku wykrywania objawów zaburzeń nastroju - zwłaszcza depresji - u panów, których ukochana zachorowała na raka piersi. Specjalista zaleca też, by lekarze angażowali partnerów w przebieg terapii pacjentek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH