CDC: doniesienia o zgonach po szczepieniu przeciw COVID-19 są rzadkie

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTMiT   16-07-2021, 20:43

CDC: doniesienia o zgonach po szczepieniu przeciw COVID-19 są rzadkie Obecnie nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek szczepionki, w tym szczepionka przeciw COVID-19, powodują problemy z płodnością Fot. ShutterStock Data dodania: 21 grudnia 2022

Amerykańskie Centres of Disease Control and Prevention opublikowały raport dotyczący ciężkich zdarzeń niepożądanych po szczepieniu na COVID-19 w USA.

Anafilaksja po szczepieniu przeciw COVID-19 jest rzadka i wystąpiła u około 2 do 5 osób na milion zaszczepionych w Stanach Zjednoczonych.

Zespół zakrzepicy z małopłytkowością (TTS) po szczepieniu przeciw COVID-19 preparatem firmy Johnson & Johnson's (J&J/Janssen) występuje rzadko. Do dnia 12 lipca 2021 r. w Stanach Zjednoczonych podano ponad 12,8 mln dawek szczepionki tej firmy.

CDC i FDA zidentyfikowały 38 potwierdzonych zgłoszeń osób, które otrzymały szczepionkę J&J/Janssen, a następnie zachorowały na TTS. Szczególnie kobiety w wieku poniżej 50 lat powinny być świadome rzadkiego, ale zwiększonego ryzyka wystąpienia tego zdarzenia niepożądanego.

Do chwili obecnej do VAERS zgłoszono dwa potwierdzone przypadki TTS po podaniu szczepionki mRNA (Moderna) podczas gdy ponad już ponad 321 milionów dawek szczepionki mRNA w Stanach Zjednoczonych.

W oparciu o dostępne dane, nie istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia TTS po podaniu szczepionki mRNA.

Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia po szczepieniuprzeciwCOVID-19 występują rzadko. Do dnia 12 lipca 2021 roku VAERS otrzymał 1 047 zgłoszeń o zapaleniu mięśnia sercowego lub osierdzia wśród osób w wieku 30 lat i młodszych, które otrzymały szczepionkę.

Większość przypadków zgłoszono po szczepionce mRNA (Pfizer-BioNTech lub Moderna), szczególnie u młodzieży płci męskiej i młodych dorosłych.

Doniesienia o zgonach po szczepieniu przeciw COVID-19 są rzadkie. W okresie od 14 grudnia 2020 r. do 12 lipca 2021 r. w Stanach Zjednoczonych podano ponad 334 miliony dawek szczepionki. W tym czasie VAERS otrzymał 6 079 zgłoszeń o zgonach (0,0018%) wśród osób, które otrzymały szczepionkę. FDA wymaga, aby świadczeniodawcy opieki zdrowotnej zgłaszali do VAERS każdy zgon po szczepieniu przeciwCOVID-19, nawet jeśli nie jest jasne, czy przyczyną był szczepionka. Zgłoszenia zdarzeń niepożądanych po szczepieniu do VAERS, w tym zgonów, nie musi oznaczać, że to szczepionka spowodowała problem zdrowotny.

Obecnie nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek szczepionki, w tym szczepionka przeciw COVID-19, powodują problemy z płodnością. Jednak dane na temat bezpieczeństwa stosowania szczepionki u osób w ciąży są ograniczone. CDC utworzyło rejestr dotyczący podawania szczepionki przeciw COVID-19 ciężarnym -v-safe.

Rejestr ten zbiera informacje o stanie zdrowia osób, które otrzymały szczepionkę COVID-19 w okresie okołokoncepcyjnym (w ciągu 30 dni przed ostatnią miesiączką) lub w czasie ciąży.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH