Celon Pharma zapowiada rewolucję w leczeniu nowotworów

FARMAKOTERAPIA

Autor: Celon Pharma, LJ/rynekaptek.pl   17-08-2009, 12:52

Celon Pharma zapowiada rewolucję w leczeniu nowotworów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Celon Pharma zakończyła etap badań na zwierzętach leków na raka piersi, prostaty i jelita grubego. Jeśli dalsze etapy badań potwierdzą skuteczność stosowania leku na ludziach, na rynku pojawi się nowy produkt w onkologii - informuje producent.

Wyniki badań produktów polskiej firmy farmaceutycznej z podwarszawskich Łomianek pokazują, że stosując zmodyfikowaną cząsteczkę siRNA, możliwe jest zahamowanie rozwoju guza w badaniach in vitro na porównywalnym poziomie z cytotoksyczną chemioterapią.

– Nasz program rozwoju przewiduje znalezienie optymalnych sekwencji siRNA w hamowaniu wzrostu komórek wielu typów guzów – twierdzi Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma.

Prowadzone przez firmę projekty są obecnie na etapie badań przedklinicznych na liniach komórkowych oraz modelach zwierzęcych i dotyczą wyciszenia jednego z genów ze szlaku odpowiedzialnego za niekontrolowany wzrost komórek nowotworowych. Potencjalne zastosowanie naszego siRNA w terapii raka piersi, prostaty oraz jelita grubego.

Strategia rozwoju Celon Pharma zakłada, że w ciągu kilku lat firma stanie się głównym producentem leków onkologicznych z wykorzystaniem interferencji RNA w Polsce i na świecie. Technologia opiera się na wykorzystaniu aktywnych RNA, powszechnie nazywanych siRNA (krótkie fragmenty RNA), które: po pierwsze, można otrzymywać syntetycznie, po drugie cechuje je to, że w sposób selektywny rozpoznają, wiążą i degradują indywidualne mRNAi odpowiedzialne za wytworzenie określonego białka. Uzyskuje się więc efekt pozwalający blokować chorobę, ale na znacznie wcześniejszym etapie jej rozwoju - powstawania dopiero chorobotwórczego białka.

– Ta okoliczność oraz możliwość bardzo selektywnego wiązania leczniczego siRNA do mRNA kodującego niekorzystne białko daje nam możliwość myślenia o bardzo bezpiecznej i specyficznej terapii – dowodzi prezes Wieczorek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH