Chemioterapie niestandardowe: decyzje o ich zastosowaniu są niezwykle trudne

FARMAKOTERAPIA

Autor: Piotr Wróbel/rynekaptek.pl   30-09-2009, 06:35

Chemioterapie niestandardowe: decyzje o ich zastosowaniu są niezwykle trudne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Onkologia, to specyficzna dyscyplina medycyny - w niej za sukces leczenia uważa się już sam brak postępu choroby i jej kilkumiesięczną stabilizację. Gdy wyczerpane zostaną inne możliwości leczenia, specjaliści, stając przed dramatycznymi wyborami, decydują się w pewnych przypadkach na wdrażanie u pacjenta chemioterapii niestandardowej.

Takie koszty
– Wiadomo, że spośród pacjentów przyjmujących leki stosowne w ramach chemioterapii niestandardowych najczęściej około 30 procent z nich odnosi korzyść w postaci przedłużenia czasu przeżycia o 2-3 miesiące. Mówimy o medianie czasu przeżycia; czasem są to tylko tygodnie, a w innych przypadkach czas przeżycia znacząco przekracza 1 rok – dodaje doc. Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz.

Przy wyborze pacjentów onkologicznych do leczenia nowoczesnymi lekami dostępnymi w ramach chemioterapii niestandardowych zasadniczym problemem jest właśnie wskazanie chorych, którzy odniosą korzyść przy zastosowaniu takiej terapii. Zwykle koszt leczenia pacjenta podjętego przy zastosowaniu chemioterapii niestandardowych to wydatek rzędu 20-25 tys. zł. Są oczywiście terapie kosztujące kilka tysięcy złotych jak i takie, które wymagają wydatkowania ok. 50 tys. zł.

 Odpowiedź na pytanie, u których chorych stosować tak drogie terapie, jest niezwykle trudna. Wydatki na leczenie innowacyjnymi lekami onkologicznymi w ramach terapii niestandardowych idą w dziesiątki milionów złotych. Dlatego dostęp do nich jest trudny i obwarowany procedurami biurokratycznymi. Są one, jak się wydaje, stosowane z pewną dowolnością przez oddziały wojewódzkie Funduszu, co rzeczywiście może wpływać na dostępność do terapii.
 
Według wytycznych
Województwa pomorskie i dolnośląskie należą do tych, w których stowarzyszenia pacjenckie zwykły uważać, że dostęp do chemioterapii niestandardowych jest nieco gorszy.

– Zwykle, pomimo mojej akceptacji, mieliśmy duże trudności w uzyskaniu zgody Funduszu na zastosowanie takiego leczenia. Teraz ten dostęp nieco się poprawił – mówiła nam dr Emila Filipczyk-Cisarż, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej. Zdaniem dolnośląskiej konsultant gorszy dostęp do chemioterapii niestandardowych na Dolnym Śląsku wynikał z niejednolitej polityki prowadzonej w tym zakresie przez oddziały Funduszu. Na Dolnym Śląsku Fundusz nie akceptował zastosowania leku, jeśli Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała mu negatywną opinię dotyczącą efektywności.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH