Chemioterapie niestandardowe: decyzje o ich zastosowaniu są niezwykle trudne

FARMAKOTERAPIA

Autor: Piotr Wróbel/rynekaptek.pl   30-09-2009, 06:35

Chemioterapie niestandardowe: decyzje o ich zastosowaniu są niezwykle trudne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Onkologia, to specyficzna dyscyplina medycyny - w niej za sukces leczenia uważa się już sam brak postępu choroby i jej kilkumiesięczną stabilizację. Gdy wyczerpane zostaną inne możliwości leczenia, specjaliści, stając przed dramatycznymi wyborami, decydują się w pewnych przypadkach na wdrażanie u pacjenta chemioterapii niestandardowej.

Profesor Maciej Krzakowski, pytany o koszty systemowe podsuwa myśl, że w przypadku rejestracji nowego leku innowacyjnego i niepełnej wiedzy na temat skuteczności jego stosowania powinien być uruchamiany mechanizm współfinansowania leczenia przez producenta do czasu uzyskania wiarygodnej odpowiedzi na istniejące wątpliwości. Chodzi zatem o wspólne dzielenie ryzyka ewentualnego niepowodzenia.

Tłumaczy: – Takie rozwiązanie pozwoliłoby w znacznym stopniu zmniejszyć problemy finansowania nowych leków, których stosowanie związane jest z obszarami kontrowersji. Wymienione leki mogłyby znaleźć się w grupie finansowanych – gwarantowanych – częściowo do czasu wyjaśnienia wątpliwości, przy czym należy dążyć do tworzenia lekowych programów z zapewnieniem kontroli prawidłowości wskazań i realizacji leczenia.

Agencja oceni
Ministerstwo Zdrowia pracuje teraz nad rozstrzygnięciami, które z preparatów stosowanych w ramach chemioterapii niestandardowych miałyby znaleźć się w koszyku. Nie jest na razie jasne jaki klucz w tej mierze przyjąć. Oprócz oceny możliwości finansowych systemu kluczowa wydaje się odpowiedź na pytanie czy i na jakich zasadach w ramach chemioterapii niestandardowych ma być stosowany lek, który nie uzyskał pozytywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych.

We wrześniu MZ zleciło Agencji Oceny Technologii Medycznych wydanie rekomendacji dla leków stosowanych w chemioterapii niestandardowej. Resort przekazał aktualną listę z wykazem substancji czynnych podawanych chorym w pierwszej połowie 2009 roku. Wykaz wymienia 46 preparatów przeciwnowotworowych. Cześć z nich już była już oceniana przez Agencję uzyskując różne rekomendacje. Dla niektórych drogich preperatów - tych, których skuteczność kliniczna została udowodniona, wydanie m.in. rekomendacji warunkowej Agencja uzależniła od uzyskania lepszej efektywości kosztowej leku. To zarazem czytelna sugestia dla Ministerstwa Zdrowia i producentów leków, która zapewne będzie wyznaczać kierunki negocjacji z producentami najnowszych preparatów stosowanych w terapiach celowanych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH