Chiny: aplikacje "śledzą" aktywność mieszkańców i nadają im kody zdrowia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   04-05-2021, 19:02

Chiny: aplikacje "śledzą" aktywność mieszkańców i nadają im kody zdrowia W Chinach rozpowszechniono rozwiązanie technologiczne: na podstawie historii podróży i kontaktów aplikacje szacują poziom zagrożenia i prezentują go w postaci zielonego, żółtego lub czerwonego kodu QR (fot. Pixabay)

Na podstawie historii podróży i kontaktów aplikacje szacują poziom zagrożenia i prezentują go w postaci zielonego, żółtego lub czerwonego kodu QR. Teraz ma być też "złoty kod" dla zaszczepionych.

Setki milionów Chińczyków zainstalowały na swoich telefonach komórkowych aplikacje z "kodami zdrowia", które dają władzom wgląd w ich lokalizację, historię podróży i inne prywatne dane.

Choć w Chinach od wielu tygodni prawie nie notuje się nowych zakażeń koronawirusem, mieszkańcy wciąż proszeni są o okazanie zielonych kodów zdrowia przy wejściu do niektórych budynków, centrów handlowych, kin czy środków komunikacji publicznej.

Na podstawie historii podróży i kontaktów aplikacje szacują poziom zagrożenia i prezentują go w postaci zielonego, żółtego lub czerwonego kodu QR. Władze prowincji Szantung dodają do tego "złoty kod" dla zaszczepionych, który wygląda podobnie do kodu zielonego, ale ze złotą ramką oraz emblematem z tarczą i strzykawką.

Inicjatywa jest niedrogą metodą promocji programu szczepień wśród młodych ludzi poprzez upodobnienie go do gier i wpisanie go w pragnienie zdobywania odznaczeń - oceniła oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Złoty kod został już w Szantungu wprowadzony w komunikatorze WeChat, a w najbliższych dniach ma się również pojawić w innych aplikacjach z "kodami zdrowia" - podał Sixth Tone.

Program szczepień przeciw Covid-19 w Chinach nabiera tempa. Do niedzieli w kraju podano ponad 275 mln dawek, z czego ponad połowę w ciągu ostatniego miesiąca. Zgodnie z planem władz do czerwca co najmniej jedną dawkę szczepionki ma przyjąć 40 proc. spośród ok. 1,4 mld mieszkańców ChRL.

Do powszechnego użycia dopuszczono w Chinach cztery rodzime szczepionki przeciw Covid-19, a piąty preparat, również opracowany przez chińską firmę, otrzymał zielone światło do zastosowań kryzysowych w ograniczonej skali.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH