Chiny dopuszczają szczepionkę przeciw Covid-19 zakładów Sinopharmu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   31-12-2020, 12:03

Chiny dopuszczają szczepionkę przeciw Covid-19 zakładów Sinopharmu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Władze Chin dopuściły 31 grudnia do powszechnego użycia szczepionkę przeciw Covid-19, opracowaną przez zakłady chińskiej państwowej grupy farmaceutycznej Sinopharm – podały miejscowe media. Wcześniej specyfik podawano w ramach programu kryzysowego.

Warunkowe dopuszczenie do powszechnego użycia przyznano w ramach szczepionek, które nie zakończyły jeszcze wszystkich prób klinicznych, ale są potrzebne, by uporać się z poważnym kryzysem zdrowotnym - przekazał chiński Państwowy Urząd Produktów Medycznych.

- Po analizie (doszliśmy do wniosku), że korzyści z tej szczepionki przewyższają ryzyko (…) Próby trzeciej fazy będą kontynuowane - powiedział wiceszef Urzędu Chen Shifei, cytowany przez hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Szczegółowe wyniki ostatniej fazy prób klinicznych szczepionki nie zostały jeszcze podane do wiadomości publicznej, ale Pekiński Instytut Produktów Biologicznych (BBPI) ogłosił 30 grudnia na podstawie wstępnej analizy, że szczepionka jest bezpieczna i zapobiega Covid-19 ze skutecznością 79,34 proc.

BBPI jest jednostką Chińskiej Państwowej Grupy Biotechnologicznej (CNBG), spółki zależnej Sinopharmu.

Jako pierwszy kraj świata szczepionkę Sinopharmu dopuściły na rynek Zjednoczone Emiraty Arabskie. Władze medyczne tego państwa informowały na początku grudnia, że specyfik ma skuteczność na poziomie 86 procent.

Rząd w Pekinie dopuścił w lipcu do kryzysowego użycia w Chinach kontynentalnych dwie różne szczepionki Sinopharmu i jedną firmy Sinovac, podczas gdy próby trzeciej fazy nie były jeszcze zakończone. Eksperymentalnymi produktami szczepiono przedstawicieli niektórych grup zawodowych i łącznie podano je około 1,5 mln osób.

Skuteczność na poziomie 79 proc. jest niższa niż konkurencyjnych szczepionek zachodnich firm Moderna i Pfizer. Według chińskich mediów specyfik Sinopharmu nie wymaga jednak przechowywania w bardzo niskich temperaturach i może być transportowany w 2-8 stopniach Celsjusza, co może się okazać szczególnie istotne w mniej rozwiniętych regionach świata.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH