Chiny: gruźlica bynajmniej nie wirtualna

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-03-2011, 12:01

Chiny: gruźlica bynajmniej nie wirtualna Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kafejki internetowe w Chinach stają się głównymi miejscami, gdzie młodzi ludzie zarażają się prątkami gruźlicy - ostrzegają lekarze w Szanghaju w przypadający w czwartek (24 marca) światowy dzień walki z tą chorobą.

Wzrost zarażeń gruźlicą w kafejkach internetowych wśród młodszych Chińczyków spowodowany jest słabą wentylacją pomieszczeń oraz niską odpornością organizmu, często po kilkunastogodzinnym używaniu komputera. Wśród osób cierpiących na choroby zakaźne w Chinach główną przyczyną śmierci jest gruźlica - wynika z danych Miejskiego Urzędu Zdrowia, na który powołuje się gazeta Shanghai Daily.

W ubiegłym roku na choroby zakaźne w Szanghaju zmarło 139 osób, w tym 44 na gruźlicę. Ogółem w mieście tym zarejestrowanych było w 2010 roku 3760 przypadków gruźlicy, w tym prawie 2 tys. nowych zachorowań odnotowanych w zeszłym roku. Ponadto w ubiegłym roku zarejestrowano tam 3121 migrujących robotników chorych na gruźlicę, w tym 1575 w fazie gruźlicy prątkującej.

Eksperci apelują o szczególną uwagę wobec nieletnich zakażonych tą chorobą, gdyż przeważnie prowadzą oni niezdrowy tryb życia i nie odżywiają się prawidłowo – podaje dziennik.

Chiny są drugim po Indiach krajem, w którym żyje najwięcej chorych na gruźlicę. Według danych WHO co roku w Państwie Środka pojawia się 1,3 miliona nowych przypadków gruźlicy. Na świecie w 2009 roku zarejestrowano łącznie 9,4 mln zachorowań na gruźlicę i ponad 1,7 mln zgonów spowodowanych tą chorobą.

Eksperci zwracają uwagę na szczególnie ciężką postać choroby – gruźlicę wielolekooporną (MDR-TB). Jest ona dużo trudniejsza do wyleczenia, które jest kosztowniejsze, i stanowi 6,8 proc. wszystkich przypadków gruźlicy w Chinach.

– Mimo że mamy znaczny spadek w porównaniu z rokiem 2000, kiedy wskaźnik ten wynosił 10,7 proc., to i tak wciąż jest on powyżej średniej światowej, która wynosi 5,3 proc. – zauważa Wang Lixia, dyrektor departamentu gruźlicy w Chińskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Dzięki programom zapobiegawczym przez ostatnie 10 lat udało zapobiec się dwóm milionom śmierci spowodowanych gruźlicą - podaje hongkoński dziennik South China Morning Post. Wciąż jednak co roku na tę chorobę – jak podaje chińskie ministerstwo zdrowia – umierają w Chinach 3 tys. osób. Szacunki WHO mówią natomiast o niemal ćwierć miliona zgonów rocznie.

W Państwie Środka leczenie gruźlicy jest bezpłatne w specjalistycznych szpitalach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH