Chirurgia płodu daje lepsze efekty niż zabieg po urodzeniu

FARMAKOTERAPIA

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   16-02-2011, 12:27

Kontrolowane badania kliniczne wykazały, że dzieci z rozszczepem kręgosłupa częściej były w stanie chodzić i doświadczały mniej problemów neurologicznych, jeśli zoperowano je przed narodzeniem.

Od dawna oczekiwane przez ekspertów wyniki kosztujących 22,5 mln dolarów badań, podane w internetowej wersji „The New England Journal of Medicine”, mogą pobudzić zainteresowanie próbami rozwiązywania problemów przed urodzeniem.

Chodzi o usuwanie poważnych wad serca i niedrożności pęcherza, potencjalnie też o przeszczepianie płodowych komórek szpiku lub komórek macierzystych w anemii sierpowatej i zaburzeniach immunologicznych.

Autorzy badań wskazują jednak na pozostałe zagrożenia i wyzwania. Procedurę związaną z rozszczepem kręgosłupa uznano za na tyle korzystną, że niezależny organ monitorujący bezpieczeństwo badań wstrzymał je, by dzieci które wyznaczono do operacji po porodzie były operowane jeszcze przed nim.

Zabiegi miały jednak ujemne następstwa dla kobiet i noworodków: większe prawdopodobieństwo urodzenia się kilka tygodni wcześniej niż w przypadku grupy leczonej po urodzeniu, problemy z oddychaniem oraz osłabienie macicy w miejscu nacięć, wymagające cesarskiego cięcia przy późniejszych porodach.

Więcej:
http://wiadomosci.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH