Chmura przyspieszy diagnostykę i produkcję nowych leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-07-2017, 09:10

Chmura przyspieszy diagnostykę i produkcję nowych leków Wykorzystanie chmury obliczeniowej przyspiesza badania nad nowymi lekami i terapiami

Naukowcy Politechniki Śląskiej przyspieszą badania nad nowymi lekami i terapiami dzięki
chmurze Azure. Poprzez analizę danych biomedycznych pacjentów z chorobami nowotworowymi, będą mogli opracować dla nich spersonalizowane terapie.

- Czas oczekiwania możemy skrócić stosując większe, obszerniejsze zasoby obliczeniowe do analizy tych danych - i tego właśnie dostarcza nam chmura - mówi Mrozek. Dzięki temu obliczenia, które zwykle trwały kilka dni, można teraz przeprowadzić w czasie krótszym niż dwie godziny.

Mrozek tłumaczy, że choć możliwe byłoby zdobycie bez wsparcia Microsoftu mocy obliczeniowej potrzebnej do przyspieszenia badań - to proces ten wiązałby się z wieloma komplikacjami.

- Moglibyśmy oczywiście kupić tę aparaturę. Pamiętajmy jednak, że oznacza to całą procedurę przetargową, czyli bardzo długi czas oczekiwania. Sporo czasu również wymaga zdobycie funduszy na zakup sprzętu, na jego skonfigurowanie, utrzymanie i wreszcie wykorzystanie do obliczeń naukowych. Chmura tymczasem daje nam możliwość bardzo szybkiego wejścia, szybkiego podłączenia się do dostępnej mocy obliczeniowej i realizacji obliczeń niemal od razu: dostajemy na żądanie zasoby obliczeniowe, tak jak dostajemy prąd elektryczny z gniazdka, skalujemy następnie te zasoby w zależności od bieżących potrzeb - stwierdza.

W ramach jednego z projektów prowadzonych przez śląskich naukowców, Cloud4Psi, pracowano nad stworzeniem oprogramowania szukającego podobieństw w strukturach molekularnych białek. - W zależności od tego, z jakim typem danych pracujemy, prowadzone przez nas badania wspomagają różne procesy analityczne, diagnostyczne i decyzyjne w obszarach biologii i medycyny - mówi dr hab. Mrozek. - Na przykład, procesy analizy struktur białkowych dają potem możliwość badań nad nowymi lekami - zarówno związanymi z terapią nowotworową, jak i zupełnie innymi - dodaje.

Śląscy naukowcy prowadzą również we współpracy z Centrum Onkologii w Gliwicach badania związane z profilowaniem molekularnym i znajdowaniem biomarkerów nowotworowych.

- Badania te opierają się m.in. na analizie ekspresji białek w komórkach nowotworowych poszczególnych pacjentów. Jesteśmy wówczas w stanie tworzyć profile molekularne nowotworów wykrytych u konkretnych pacjentów, które pozwolą onkologom przede wszystkim opracowywać dla pacjentów spersonalizowane terapie i znacznie zwiększyć ich skuteczność - mówi dr hab. Mrozek. Jak tłumaczy, przypomina to wykonywanie antybiogramów - czyli badań przeprowadzanych przed przepisaniem antybiotyku, za pomocą których określa się, na które antybiotyki bakterie są oporne, a na które podatne.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH