Choroba Alzheimera: NIK proponuje jednodniowe badania diagnostyczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: NIK/rynekaptek.pl   27-09-2017, 13:07

Choroba Alzheimera: NIK proponuje jednodniowe badania diagnostyczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Słabą stroną jest brak wypracowanego modelu leczenia choroby Alzheimera w szczególności rozwiązań organizacyjnych i standardów postępowania diagnostycznego - to jedna z uwag NIK zawarta w raporcie poruszającym problemy, z jakimi zmagają się chorzy na Alzheimera w Polsce.

Liczba chorych na Alzheimera rośnie coraz szybciej. Przy utrzymaniu obecnych trendów demograficznych za trzy dekady na tę chorobę będzie cierpiało około miliona Polaków. Wiadomo też, że skutki choroby Alzheimera dotykają całych rodzin – to najbliżsi chorego ponoszą nie tylko finansowe, ale także społeczne i psychologiczne koszty.

Temu poważnemu problemowi poświęcona została konferencja zorganizowana przez Rzecznika Prawo Obywatelskich pt. "Wsparcie osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin – potrzeby i dobre praktyki”. Na konferencję został zaproszony prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, który przedstawił główne ustalenia z raportu, jaki NIK przygotowała po kontroli tego obszaru - czytamy na stronie Urzędu.

Za najistotniejszą słabą stronę obecnych rozwiązań uznany został brak wypracowanego modelu leczenia, w szczególności rozwiązań organizacyjnych i standardów postępowania diagnostycznego. Za najistotniejsze zagrożenie uznane zostały czynniki demograficzne. Za najistotniejszą szansę - możliwość wprowadzenia narodowych rozwiązań strategicznych. Za najistotniejszą mocna stronę - mimo wszystko dostęp do świadczeń gwarantowanych (diagnostyka, leczenie ambulatoryjne i specjalistyczne).

Według NIK możliwe jest lepsze wykorzystanie zasobów istniejących w systemie opieki nad chorymi.

Prezes Kwiatkowski zaznaczył, że choć proponowane rozwiązania wymagają dodatkowych środków, to trzeba wziąć pod uwagę, jaki koszt ponoszą dzisiaj liczni opiekunowie chorych na Alzheimera.

- Dość powiedzieć, że wielu z nich, nie znajdując wsparcia w systemie, zmuszonych jest do porzucenia pracy, by opiekować się bliską osobą – podkreślał szef NIK.

NIK proponuje, aby przywrócono jednodniowe badania diagnostycznego wykonywane przez wyspecjalizowane placówki. Dzięki temu uzyska się kilkukrotnie mniejsze zaangażowanie czasowe i finansowe rodziny lub opiekunów w proces rozpoznania choroby, przez co obniżane zostaną koszty ponoszone przez system opieki społecznej i rodziny chorych.

Więcej: https://www.nik.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH