Choroby alergiczne występują u prawie 40 proc. Polaków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-04-2011, 11:07

Choroby alergiczne występują u prawie 40 proc. Polaków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tym roku, między 4 a 10 kwietnia, po raz pierwszy będziemy obchodzić Światowy Tydzień Alergii. Ogłosiła go Światowa Organizacja Alergii (WAO - World Allergy Organization), zrzeszająca lekarzy alergologów z ponad 100 krajów.

Alergie to choroby przewlekłe, które znacznie obniżają jakość życia oraz budżet ochrony zdrowia. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie życia. Badania epidemiologiczne wskazują, że występowanie alergii wzrasta zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. 

Jak informuje Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA), do chorób alergicznych należą: astma, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i obrzęk angioneurotyczny, anafilaksja, alergia na leki i pokarmy. Alergie dotyczą całej populacji: na alergię chorują osoby w każdym wieku, bardzo często dzieci i młodzież.

Według danych WAO, około 30-40 proc. populacji świata cierpi z powodu alergii. Ponad 300 mln ludzi na świecie choruje na astmę oskrzelową. Organizacja szacuje, że 250 tys. osób umiera każdego roku z powodu astmy. Rosną też koszty leczenia chorób alergicznych. Np. w USA w 2007 roku bezpośrednie koszty walki z alergią wyniosły ponad 40 mld dol. 

Ta sytuacja dotyczy też Polski. W programie "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce" (ECAP) przeprowadzonym na 22,5 tys. respondentów z 8 największych miast Polski oraz regionu rolniczego Zamojszczyzny wykazano, że u prawie co drugiego Polaka można stwierdzić dodatnie testy skórne z powszechnymi alergenami powietrzno-pochodnymi. 

Choroby alergiczne występują u prawie 40 proc. Polaków i są to: katar alergiczny u ponad 20 proc., objawy astmy u prawie 12 proc., cechy atopowego zapalenia skóry u około 7-9 proc., inne schorzenia alergiczne u następnych kilku procent na terenie wielkich miast oraz znacznie rzadziej w czystym ekologicznie, choć pełnym alergenów, środowisku wiejskim. 

W porównanie z innymi regionami Europy Polska należy do najbardziej dotkniętych tym problemem zdrowotnym krajów (obok Wlk. Brytanii i Niemiec). Analiza danych z ostatnich 20 lat wskazuje, że utrzymuje się się wzrost zachorowań na alergię. Zdaniem ekspertów, nie ma dużych szans, by w najbliższej przyszłości zmniejszyło się występowanie chorób uczuleniowych w naszym kraju. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH