Chorzy na SM czekają na decyzję resortu zdrowia

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   01-04-2011, 11:15

Chorzy na SM czekają na decyzję resortu zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Adam Fronczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, przekazał, że resort zaakceptował dwa programy terapeutyczne dla chorych na SM.

Pierwszy dotyczy terapii immunomodulującej i modyfikacji obecnie obowiązujących zasad, na jakich jest stosowana. Zniesione mają zostać kryteria punktowe ograniczające dostęp do leczenia po 40 i przed 16 rokiem życia, natomiast czas terapii wydłuża się z 36 do 60 miesięcy.

Drugi z programów dotyczy możliwości zastosowania przeciwciała monoklonalnego o nazwie natalizumab jako leku drugiego rzutu.

Obydwa programy muszą jeszcze zostać poddane ocenie Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych, od której zależą kolejne decyzje. W przypadku wydania przez AOTM opinii pozytywnej, resort podejmie rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia odnośnie wdrożenia programów do realizacji.

- To dobra wiadomość, jesteśmy bardzo zadowoleni z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia. Sytuacja, w jakiej obecnie znajdują się osoby, u których rozpoznano stwardnienie rozsiane wymaga natychmiastowych, radykalnych zmian - komentuje Tomasz Połeć, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Obecnie obowiązuje dolna granica wieku stosowana podczas kwalifikacji chorych do terapii. - Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, żeby standardowo leczyć nawet dwunastoletnich pacjentów – mówi Sergiusz Jóźwiak, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii dziecięcej.

Teraz w każdym przypadku, w którym rozpoznamy SM u osoby poniżej szesnastego roku życia, musimy znajdować sponsorów i darczyńców, którzy wspierają pacjentów indywidualnie i przekazują środki na leczenie - dodaje.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH