Chorzy po przebytej gruźlicy bardziej narażeni na raka płuca

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-01-2011, 08:55

Pacjenci po przebytej gruźlicy mają podwyższone ryzyko zachorowania na raka płuca - wynika z chińskich badań, o których informuje styczniowe wydanie pisma "Journal of Thoracic Oncology".

Autorzy pracy podkreślają zarazem, że związek między obydwoma schorzeniami musi jeszcze zostać potwierdzony.
Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego na Tajwanie przeanalizowali dane zebrane wśród niemal 717 tys. pacjentów w wieku 20 lat i starszych, którzy byli objęci państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Około 4,5 tys. z nich miało zdiagnozowaną gruźlicę w latach 1998-2000, a znaczna większość - tj. ponad 712 tys. nie przeszła tej choroby. Na początku badań wykluczono wszystkie osoby, u których kiedykolwiek stwierdzono chorobę nowotworową. 
Stan zdrowia obu grup śledzono przez osiem lat lub dłużej.

Analiza wykazała, że pacjenci z gruźlicą byli niemal 11 razy bardziej narażeni na raka płuca niż osoby bez schorzenia. Również śmiertelność była znacznie wyższa (ponad 8 razy) wśród chorych na gruźlicę.
- Główną przyczyną raka płuca jest palenie. Mniej uwagi przywiązuje się natomiast do gruźlicy, jako czynnika ryzyka tego nowotworu - komentuje jeden z badaczy dr Chih-Yi Chen.

Jego zdaniem, prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuca może wzrastać nawet do 16 razy, jeśli pacjent z gruźlicą cierpi jednocześnie na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) - schorzenie związane również z paleniem i stopniowo prowadzące do niewydolności oddechowej.

Autorzy pracy uważają, że organizatorzy kampanii informujących o gruźlicy powinni zwracać także uwagę na problematykę prewencji raka płuca.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH