
Jako koalicja organizacji wspierających pacjentów z chorobami nowotworowym z okazji Miesiąca Świadomości Raka Płuca zwracamy uwagę na sytuację pacjentów z rakiem płuca - piszą członkowie organizacji zrzeszających chorych i ich rodzin.
Co roku w naszym kraju ponad 22 tysiące osób słyszy diagnozę raka płuca i niemal tyle samo umiera. 25% wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych rakiem płuca.
W Polsce wydatki na innowacyjne leki stosowane w raku płuca finansowane w ramach programów lekowych sięgają jedynie 3,7% wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, a ostatnia zmiana na liście leków refundowanych nie poprawi zauważalnie tych proporcji.
Profilaktyka raka płuca, która ustawowo powinna być finansowana z podatku akcyzowego, nigdy tego finansowania nie otrzymała. Diagnostyka, rozproszona i nie skoordynowana opóźnia wdrożenie optymalnego leczenia, a czas jest dla pacjenta z tą chorob¹ wartością najwyższą. Na ten ponury obraz nakłada się brak odpowiedniej liczby wyspecjalizowanych, referencyjnych ośrodków leczących raka płuca - podsumowują organizacje: Polskie Amazonki, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oraz Alivia.
Przypominają, że apelują o refundację terapii antyangiogennych u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca oraz terapii immunokompetentnych (rak płaskonabłonkowy).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych