Ciągły płacz niemowlaka może zwiastować ADHD?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-04-2011, 13:17

Ciągły płacz niemowlaka może zwiastować ADHD? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzieci, które w okresie niemowlęctwa dużo płaczą, mają problemy ze snem i nie chcą przyjmować pokarmu, są bardziej narażone na rozwój problemów behawioralnych i kognitywnych - informuje pismo "Archives of Disease in Childhood".

Wyżej wymienione problemy dotyczą blisko 20 proc. maluchów w pierwszym roku życia. Jak dowiodły badania międzynarodowego zespołu naukowców, u dzieci tych znacznie częściej diagnozuje się później problemy behawioralne, zwłaszcza ADHD i zachowania eksternalizacyjne (słabo kontrolowane).

Naukowcy z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii, niemieckiego Uniwersytetu Ruhry w Bochum i Uniwersytetu Bazylejskiego w Szwajcarii przeprowadzili analizę 22 badań obejmujących lata 1987-2006, w których wzięło udział łącznie 16 848 dzieci.

Problemy behawioralne zostały podzielone na cztery kategorie: problemy internalizacyjne (lęk, depresja, wycofanie), eksternalizacyjne (zachowania agresywne, destrukcyjne, histeryczne), zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz ogólne problemy z zachowaniem.

Badacze zauważają, że im więcej zaburzeń regulacyjnych diagnozowano u niemowląt, tym bardziej prawdopodobne było wystąpienie problemów w przyszłości. Dodatkowo istotną rolę odgrywały czynniki rodzinne, w tym problemy psychospołeczne i komunikacyjne.

- Zaburzenia regulacyjne w wieku niemowlęcym w połączeniu z czynnikami ryzyka związanymi z najbliższym otoczeniem wymagają wczesnych interwencji, aby zminimalizować lub zapobiec długotrwałym konsekwencjom - podsumowują autorzy badań.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH