Co dalej z noszeniem maseczek? Opinie ekspertów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP, Rynek Zdrowia   29-04-2021, 10:02

Co dalej z noszeniem maseczek? Opinie ekspertów Maseczki znikną wkrótce z przestrzeni na świeżym powietrzu? Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Dobrym pomysłem jest zniesienie od 15 maja obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni – mówi dr Michał Sutkowski. Ten obowiązek powinien zostać zniesiony wcześniej -dodaje prof. Robert Flisiak.

- Początkowo chcieliśmy uzależnić zniesienie tego obowiązku od spełnienia parametru 15 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Ale ostatecznie przyjęliśmy takie rozwiązanie, że „na sztywno” od 15 maja będziemy chcieli to rozwiązanie wprowadzić (zniesienie nakazu noszenia maseczek na zewnątrz budynków - red.) - zapowiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Pomysł dobry, ale spóźniony
- Dobrym pomysłem jest zniesienie od 15 maja obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni – powiedział we wtorek PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

- Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej powinien zostać zniesiony wcześniej - powiedział PAP prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

- Na ten element obluzowania obostrzeń nie powinniśmy czekać aż tak długo - dodał.

Można było to zrobić już w lutym
Wcześniej prof. Flisiak mówił PAP, że warunki zewnętrzne nie sprzyjają szerzeniu się wirusa. W otwartej przestrzeni następuje rozrzedzenie cząstek wirusa, a przecież ryzyko zakażenia jest proporcjonalne do gęstości materiału zakaźnego i masywności ekspozycji organizmów narażonych na zakażenie.

Zniesienia obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni prof. Flisiak domagał się już w lutym br. - Należy znieść obowiązek noszenia masek i wszelkich przysłon w miejscach, gdzie nie występuje ryzyko transmisji koronawirusa, np. w lasach, parkach czy nawet na ulicy - mówił specjalista w stacji RMF FM.

Prof. Flisiak powiedział, że wierzy w rozsądek Polaków korzystających z wprowadzenia takich właśnie poluzowań dotyczących zasłaniania twarzy.

Maseczki zostaną w pomieszczeniach?
- Patrzę na to życzliwie, bo to jest dobry pomysł - ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski. Wskazał, że aby zniesienie tego obowiązku było możliwe, liczba zakażeń w całej Polsce musiałaby opaść poniżej 5 tys. dziennie. W ocenie doktora Sutkowskiego jest to realne.

Dodał, że zakażenia w okolicach 15 na 100 tys. to już nie jest duża liczba. "Wtedy współczynnik R, czyli przeciętnej liczby osób, jaką zakaża pojedynczy zakażony, jest znacznie poniżej 0,3 - to są takie wskaźniki, które mówią już o wygaszaniu pandemii" - zaznaczył.

Dr Sutkowski zapytany o to, jak długo będzie obowiązywał obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach, podkreślił, że nie jest to do końca jasne. "To za długa perspektywa, by powiedzieć o tym wprost" - podkreślił dr Sutkowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH