Co drugi palacz ma szansę zachorować na POChP

FARMAKOTERAPIA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   10-03-2011, 22:14

Co drugi palacz ma szansę zachorować na POChP

Schorzenie na które cierpi coraz większy odsetek populacji dotyka ze względu na swą specyfikę nie tylko chorego, lecz pośrednio również jego otoczenie.

Jak poprawić jakość życia cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) zastanawiali się dziś (10 marca) w Warszawie lekarze i pacjenci.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP choruje ok. 210 mln ludzi, przy czym rokrocznie staje się ona przyczyną zgonu 3 mln z nich. Obecnie stanowi czwartą w kolejności przyczynę umieralności.

Jednak o ile liczba zgonów spowodowanych takimi chorobami przewlekłymi jak zawały mięśnia sercowego i udary mózgu systematycznie spada, POChP szacunkowo w 2030 roku stanie się trzecią pod względem częstości zgonów chorobą na świecie.

W Polsce stanowi poważny problem zdrowia publicznego. Cierpi na nią 12,8 proc. mężczyzn i 7,1 proc. kobiet. Łącznie daje to blisko 2 mln osób, z których jedynie połowa posiada świadomość własnej choroby.

Choroba z dymu
Ze statystyk wynika, że co druga osoba paląca wyroby tytoniowe „ma szansę” zapaść na POChP (40 proc. chorujących mężczyzn to aktualni a 39,5 proc. byli palacze; wśród kobiet – 23,3 proc. stanowią aktywne palaczki).

Większość pacjentów dowiaduje się o swej chorobie zbyt późno. W efekcie aż co piąty chory znajduje się w zaawansowanym stadium.

Najczęściej POChP rozpoznaje się w grupie osób po 40 roku życia aktywnie palących lub takich, które wcześniej paliły przez wiele lat. Jedynie  w przypadku ok. 10 proc. zachorowań rozwijają się one u osób zawodowo narażonych na szkodliwe pyły, gazy i dymy.

Leczenie POChP to w większości terapia lekami wziewnymi. Tylko wcześniejsze odpowiednie przeszkolenie daje gwarancję ich prawidłowego stosowania. Ocenia się, że 50-70 proc. osób, które nie otrzymują tego typu instruktażu inhaluje leki błędnie (a więc z ograniczoną lub żadną skutecznością).
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH