Co zrobić, jak boli gardło

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   07-03-2011, 11:28

Ból gardła to najczęściej objaw niegroźnej infekcji, z którą możemy się uporać sami. Zdarza się jednak, że jest on symptomem naprawdę groźnych schorzeń.

Gardło to pierwsza linia frontu walki z drobnoustrojami, jakie stale dostają się do naszego organizmu. Jeśli układ immunologiczny daje sobie z intruzami radę, nic złego się nie dzieje. Jeśli jednak zetkniemy się z nowym, nieznanym wirusem lub bakterią, albo zarazek jest nam nawet znany, ale jesteśmy akurat zmęczeni, niedospani, zmarzliśmy, albo - wręcz przeciwnie - przegrzaliśmy się, układ obronny może sobie nie dać rady z wrogiem i zaczyna się infekcja.
To właśnie infekcje są najczęstszą przyczyną bólu gardła. Jeśli ów ból jest ostry, odczuwamy go jako nieprzyjemne pieczenie, drapanie, do tego dołącza się gorsze samopoczucie, pojawia się też stan podgorączkowy, to znak, że zarazki "podniosły głowę", tj. zaczęły się namnażać.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zostanie w domu, czy też ruszymy do pracy, dobrze jest w czasie infekcji wspomóc się działającymi przeciwbólowo i przeciwgorączkowo środkami. Możemy też postarać się zadziałać na samo gardło, by zmniejszyć nieco dolegliwości. Apteki oferują nam tu spory wybór leków bez recepty. To działanie sprowadza się na ogół do dwóch form postępowania - ssanie tabletek lub płukanie gardła.

Infekcja związana z bólem gardła może mieć bardzo różny przebieg. Dolegliwości ze strony gardła mogą pojawić się na samym jej wstępie, albo wystąpić później. Mogą one towarzyszyć przeziębieniu, albo występować samodzielnie. Mogą wreszcie kończyć się w miarę szybko, albo się przedłużać i czasem wyraźnie zaostrzać.

Jeśli ból nie mija, pojawia się gorączka, zaczynają boleć też węzły chłonne w okolicy szyi, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza, nie wykluczone bowiem, iż trzeba będzie sięgnąć po antybiotyk.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH