Coraz mniej osób szczepi swoje dzieci. Czy grozi nam epidemia?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Radio Zet/rynekaptek.pl   20-10-2017, 10:25

Coraz mniej osób szczepi swoje dzieci. Czy grozi nam epidemia? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ostatnich latach coraz więcej rodziców uchyla się od obowiązku szczepienia swoich dzieci. W ciągu pięciu ostatnich lat liczba takich rodziców wzrosła aż pięciokrotnie.

Dr Paweł Stefanoff z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wyjaśnia, że uzasadnione są obawy, iż w ciągu roku, dwóch rozpoczną się epidemie odry.

W Niemczech, gdzie nie ma obowiązku szczepienia przeciwko odrze, epidemia już trwa. W Polsce, według lekarzy, winni tego będą antyszczepionkowcy. Tylko w pierwszej połowie 2017 roku odnotowano 23 i pół tysiąca przypadków odmowy szczepień. Specjaliści ostrzegają: w przypadku odry konsekwencje mogą być poważne, jak np: nieodwracalne powikłania w postaci uszkodzenia słuchu.

Eksperci podkreślają, że lęk przed szczepieniami wynika z braku dostępu do rzetelnych informacji oraz tego, że wielu lekarzy nie potrafi ich przekazać rodzicom. Dlatego też, Zakład epidemiologii PZH stworzył specjalną stronę internetową, dzięki której rodzice w jednym miejscu mają zebrane informacje na temat pozytywnych i ewentualnych negatywnych skutków szczepień.

Więcej: mamzdanie.radiozet.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH