Coraz więcej Amerykanów ma zespół metaboliczny

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-10-2010, 12:39

Liczba Amerykanów cierpiących na zespół metaboliczny rośnie z roku na rok, przy czym najszybciej w przypadku młodych kobiet.

Zespół metaboliczny obejmuje m.in. otyłość brzuszną, wysokie ciśnienie, podniesiony poziom cukru we krwi, niski poziom dobrego cholesterolu i wysoki poziom trójglicerydów. Naukowcy szacują, że taki zestaw czynników ryzyka cukrzycy typu 2 i chorób serca posiada obecnie ponad 34 proc. Amerykanów – informuje pismo „Diabetes Care“.

Jak podkreśla prowadzący badania dr Gary Liguori z North Dakota University w Fargo, wzrost odsetka osób z zespołem metabolicznym oznacza wzrost liczby chorych na cukrzycę typu 2, a co za tym idzie rosnące koszty dla kraju. W ubiegłym roku naukowcy przewidywali, że do 2034 roku liczba Amerykanów chorych na cukrzycę osiągnie 44 mln, a koszty opieki zdrowotnej potroją się.

Dr Liguori zaznacza, że wzrost liczby osób z zespołem metabolicznym może, przynajmniej częściowo, być związany z otyłością wśród dzieci, których odsetek zaczął rosnąć w latach 80.

– Otyli młodzi ludzie często mieli problemy z nadwagą już wcześniej. Wyniki te świadczą więc o tym, że należy przede wszystkim zapobiegać otyłości wśród dzieci – dodaje badacz.

Choć rząd amerykański podjął kroki mające na celu zredukowanie otyłości wśród dzieci (m.in. nacisk na sprzedaż zdrowej żywności w szkołach), problemu nie da się rozwiązać szybko – zauważają naukowcy. Winą obarczają przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i zbyt dużą ilość czasu spędzaną przed ekranem komputera lub telewizora.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH