COVID-19: farmaceuci z uprawnieniem do podawania szczepionki

FARMAKOTERAPIA

Autor: drugtopics.com/rynekaptek.pl   11-09-2020, 12:03

COVID-19: farmaceuci z uprawnieniem do podawania szczepionki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Farmaceuci z licencją państwową i stażyści pod nadzorem farmaceuty będą mogli, na określonych warunkach, zaszczepić pacjentów przeciwko COVID-19. Wcześniej będą musieli odbyć 20. godzinne szkolenie.

Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) upoważnił farmaceutów oraz stażystów pracujących w aptekach do podawania szczepionek przeciwko koronawirusowi osobom powyżej 3 roku życia.

Wytyczne ws. umożliwienia farmaceutom wykonywania szczepień przeciwko Covid-19 w aptekach zostały wydane zgodnie z ustawą o gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych (PREP).

Warunki szczepienia zostały opracowane po tym, jak HHS niedawno zezwolił wszystkim farmaceutom na zamawianie i podawanie szczepionek dzieciom w czasie pandemii.

-To niesamowita wiadomość - powiedział Scott J Knoer, wiceprezes i dyrektor generalny American Pharmacists Association. Jak wskazał w oświadczeniu, "uznaje, że farmaceuci odgrywają istotną rolę w czasie pandemii. Zapewniają dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej w nagłych wypadkach w dogodnym dla nich czasie i miejscu ".

Jak dodał prezes i dyrektor generalny NACDS Steven C. Anderson "gdy dostępne będą bezpieczne i skuteczne szczepienia przeciwko COVID-19, konieczne będzie przygotowanie aptek i farmaceutów do przeprowadzania szczepień".

Zezwolenie uprawniające farmaceutów do podawania szczepionki przeciwko koronawirusowi wymaga ukończenia przez farmaceutę szkolenia praktycznego trwającego co najmniej 20 godzin, które musi zostać zatwierdzone przez Radę Akredytacyjną ds. Edukacji Farmaceutycznej (ACPE).

Program szkoleniowy obejmie m.in: technikę wstrzyknięcia szczepionki, ocenę kliniczną wskazań i przeciwwskazań oraz rozpoznawanie i leczenie nagłych niepożądanych reakcji na szczepionkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH