Covid-19 już tej zimy będzie epidemią sezonową?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   09-06-2021, 18:33

Covid-19 już tej zimy będzie epidemią sezonową? Szczepienia mogą powstrzymać kolejne fale wirusa? Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Mimo że covid-19 znajduje się pod stale rosnącą kontrolą, istnieje niebezpieczeństwo, że sytuacja może pogarszać się przez ludzi, którzy nie poddali się drugiemu szczepieniu lub wierzą, że szczepionki nie są już potrzebne.

Według wiodącego niemieckiego wirusologa Christiana Drostena pandemia Covid-19 prawdopodobnie jesienią lub zimą stanie się epidemią mogącą się powtarzać co roku, ale będzie ona kontrolowana przez szczepionki.

Skąd możliwe zagrożenie?

Drosten, szef oddziału wirusologii w berlińskim szpitalu uniwersyteckim Charite, uważa, że liczba przypadków koronawirusa będzie po lecie rosła, lecz choroba znajdzie się pod kontrolą. Chociaż wzrost ten prawdopodobnie zostałby określony jako "czwarta fala pandemii", najprawdopodobniej oznaczałby początek "nowej, endemicznej fazy" lub "epidemii sezonowej", która będzie się powtarzać przez kilka lat, ale może być utrzymana pod kontrolą poprzez stosowanie kolejnych szczepionek.

Drosten, który jest czołowym doradcą rządowym w sprawie polityki zdrowia publicznego w czasie pandemii, powiedział, że pomimo jasnych wskazań, że koronawirus znajduje się pod stale rosnącą kontrolą, istnieje niebezpieczeństwo, że sytuacja może pogarszać się przez ludzi, którzy nie poddali się drugiemu szczepieniu lub wierzą, że szczepionki nie są już potrzebne.

Fala przejściowa

- Obecnie jesteśmy w fazie przejściowej - powiedział Drosten niemieckiej radiostacji NDR.

- Kolejnym zadaniem, które musimy wziąć na celownik, jest to, aby 80 procent dorosłego społeczeństwa w pełni się zaszczepiło - dodał. Spodziewa się, że cel ten zostanie osiągnięty pod koniec sierpnia lub w połowie września.

Obecnie 23 procent dorosłej populacji w Niemczech zostało całkowicie zaszczepionych, a 47 procent otrzymało jedną dawkę szczepionki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH