COVID-19: Radar Publikacji Naukowych - farmakoterapia

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTMiT   24-06-2021, 17:02

COVID-19: Radar Publikacji Naukowych - farmakoterapia Po pomyślnym zakończeniu etapu badań przedklinicznych uruchamiane są badania kliniczne w czterech głównych etapach Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

AOTMiT udostępniła narzędzie do wyszukiwania wyników badań przedklinicznych i eksperymentalnych dla oceny skuteczności i bezpieczeństwa leków w profilaktyce i leczeniu COVID-19.

Radar Publikacji Naukowych ilustruje stopień zaawansowania prac badawczo-rozwojowych w obszarze farmakoterapii COVID-19 (faza 0-4) z uwzględnieniem podziału na:

Profilaktykę.
Leczenie:
- objawy łagodne/umiarkowane – publikacje wyników badań obejmujących populację pacjentów z COVID-19 w stanie:
*łagodnym lub
*umiarkowanym lub
*łagodnym i umiarkowanym

- objawy umiarkowane/ciężkie – publikacje wyników badań obejmujących populację pacjentów zarówno w stanie umiarkowanym, jak i ciężkim

- objawy ciężkie/krytyczne – publikacje wyników badań obejmujących populację pacjentów w stanie:
*ciężkim lub
*krytycznym lub
*ciężkim i krytycznym.

W polu „Różna ciężkość/brak ograniczeń” zestawiono publikacje badań klinicznych, w ramach których nie zdefiniowano stopnia nasilenia objawów COVID-19 lub przeprowadzono z udziałem populacji obejmującej 3 lub więcej stany COVID-19 (łagodny / umiarkowany / ciężki lub umiarkowany / ciężki / krytyczny).

Etapy prac R&D

Po pomyślnym zakończeniu etapu badań przedklinicznych uruchamiane są badania kliniczne w czterech głównych etapach. Trzy pierwsze fazy prowadzone są przed dopuszczeniem leku do obrotu. Każda z faz ma inną liczebność uczestników, charakter i cel.

Na Radarze zestawiono publikacje wyników badań klinicznych z uwzględnieniem etapu prac badawczo – rozwojowych (ang. Research and development, R&D) cząsteczek o potencjale terapeutycznym w COVID-19. Opcje filtrowania pozwalają na analizę doniesień naukowych z uwzględnieniem stopnia zaawansowania projektów badawczych.

W Radarze przewidziano również obszar dla badań klinicznych, w ramach których nie określono fazy rozwoju („Nie dotyczy”). Pole obejmuje również badania obserwacyjne wykorzystane w procesie opracowania polskich „Zaleceń w COVID-19”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH