
AOTMiT udostępniła narzędzie do wyszukiwania wyników badań przedklinicznych i eksperymentalnych dla oceny skuteczności i bezpieczeństwa leków w profilaktyce i leczeniu COVID-19.
Radar Publikacji Naukowych ilustruje stopień zaawansowania prac badawczo-rozwojowych w obszarze farmakoterapii COVID-19 (faza 0-4) z uwzględnieniem podziału na:
Profilaktykę.
Leczenie:
- objawy łagodne/umiarkowane – publikacje wyników badań obejmujących populację pacjentów z COVID-19 w stanie:
*łagodnym lub
*umiarkowanym lub
*łagodnym i umiarkowanym
- objawy umiarkowane/ciężkie – publikacje wyników badań obejmujących populację pacjentów zarówno w stanie umiarkowanym, jak i ciężkim
- objawy ciężkie/krytyczne – publikacje wyników badań obejmujących populację pacjentów w stanie:
*ciężkim lub
*krytycznym lub
*ciężkim i krytycznym.
W polu „Różna ciężkość/brak ograniczeń” zestawiono publikacje badań klinicznych, w ramach których nie zdefiniowano stopnia nasilenia objawów COVID-19 lub przeprowadzono z udziałem populacji obejmującej 3 lub więcej stany COVID-19 (łagodny / umiarkowany / ciężki lub umiarkowany / ciężki / krytyczny).
Po pomyślnym zakończeniu etapu badań przedklinicznych uruchamiane są badania kliniczne w czterech głównych etapach. Trzy pierwsze fazy prowadzone są przed dopuszczeniem leku do obrotu. Każda z faz ma inną liczebność uczestników, charakter i cel.
Na Radarze zestawiono publikacje wyników badań klinicznych z uwzględnieniem etapu prac badawczo – rozwojowych (ang. Research and development, R&D) cząsteczek o potencjale terapeutycznym w COVID-19. Opcje filtrowania pozwalają na analizę doniesień naukowych z uwzględnieniem stopnia zaawansowania projektów badawczych.
W Radarze przewidziano również obszar dla badań klinicznych, w ramach których nie określono fazy rozwoju („Nie dotyczy”). Pole obejmuje również badania obserwacyjne wykorzystane w procesie opracowania polskich „Zaleceń w COVID-19”.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych