Cukrzyca czy dobrze ją leczymy?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PPX/rynekzdrowia.pl   09-11-2010, 17:06

Co piąty Polak nigdy nie wykonał badania sprawdzającego stężenie glukozy we krwi, a co dwudziesta osoba sądzi, że cukrzycą można się zarazić.

To tylko niektóre wyniki opublikowanego raportu pt. „Społeczny obraz cukrzycy" - pierwszych takich badań w Polsce, przeprowadzonych z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą przez TNS OBOP na zlecenie Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Szacowana liczba chorych w Polsce wynosi 2,5 miliona, czyli pond 6 proc. populacji. Prawdopodobnie u ponad 30 proc. z nich choroba wciąż pozostaje nierozpoznana, co oznacza, że ponad 750 tys. osób choruje na cukrzycę, ale nie są leczone.

Pomimo tak niepokojących danych, wiedza społeczeństwa na temat cukrzycy i jej profilaktyki nie jest duża. 35 proc społeczeństwa nie potrafi wymienić ani jednego skutku tej choroby, mimo że jest to schorzenie interdyscyplinarne, charakteryzujące się szeregiem powikłań, m.in. uszkodzeniem wzroku, nerek, nerwów, udarem mózgu i zawałem serca. Tylko 26 proc. badanych zadeklarowało, że wykonuje corocznie badanie stężenia glukozy we krwi. Zdaniem aż jednej trzeciej badanych cukrzycy nie można zapobiec, chociaż możemy to zrobić poprzez m.in. stosowanie zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Statystyczny chory na cukrzycę w naszym kraju to osoba między 50. a 70. rokiem życia, posiadająca wykształcenie średnie, będąca rencistą lub emerytem, mieszkająca w małym mieście do 50 tysięcy mieszkańców. Częściej jest to kobieta niż mężczyzna. Połowa pacjentów, która wzięła udział w badaniach to osoby, choruje na cukrzycę dłużej niż 10 lat.

W większości wypadków rozpoznanie cukrzycy u badanych było przypadkowe i następowało podczas rutynowej bądź kontrolnej wizyty u lekarza (36%) oraz pobytu w szpitalu związanego z inną dolegliwością (21%).

Blisko połowa respondentów (48%) używa tabletek przeciwcukrzycowych. Co czwarty (28%) insuliny lub równocześnie insuliny i tabletek (24%). Co piąty badany stawia głównie na dietę i wysiłek fizyczny (18%).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH